Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İngiliz mimar, restore ettiği 9 tarihi evi kültür turizmine kazandırdı

09 Aralık, 2011 | 10:34

İngiliz mimar, 5 yıl içinde Antalya’nın Manavgat ilçesinde 118 yıllık hatıllı (harç kullanmadan yapılan yapı) 9 tarihi evi restore etti.

İngiliz mimar Steve Hannaby, restore ettiği tarihi konak ve taş yapıları kültür turizmine kazandırıyor. Steve Hannaby, Birleşmiş Milletler (BM) Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu(UNESCO) işbirliği ile hayata geçirilen proje kapsamında, 9 taş yapı evi restore ederek yıkılmaktan kurtardıklarını söyledi. Hannby, Ilıca, Evrenseki, Taşağıl, Konaklı ve Sırtköy’de restore edilmeyi bekleyen bir asırlık 20 civarında tarihi ev daha bulunduğunu kaydetti. Osmanlı döneminde harç kullanmadan yapılan hatıllı evlerin en önemli özelliğinin kışın sıcak, yazın serin olması olduğunu belirten Hannaby, 350 bin pound harcayarak restore ettiği evleri kültür turizmine kazandırdığını anlattı.

Antalya’nın İbradı ilçesine bağlı Ormana beldesinde bulunan 50 tarihi evin onarımı için proje hazırladığını belirten Hannaby, hatıllı ve cumbalı evleri Osmanlı mimarisi estetik dokusuna uygun restore ettiğini kaydetti. Hannaby, “Restore ettiğimiz 9 evi aslına uygun olarak yeniden hayata kaldırdık. Hatıllı evlerin en önemli özelliği harç kullanılmaması. Restore ettiğim 9 tarihi evin 5’ini kültür turizmine açtık. İnternet üzerinden yaptığımız tanıtımlarla tarihi ev tutkunu İngiliz turistler tatil yapıyor. Tarihi evlere genelde İngiliz entelektüel turistler ilgi gösteriyor.” diye konuştu.

Ilıca Belediye Başkanı Rafet Ünal, beldelerinde bir asırlık 25 hatıllı evin bulunduğunu söyledi. Tarihi evlerin restore edilerek ayağa kaldırılması taraftarı olduklarını belirten Ünal, beldelerinin yurt dışı turizm fuarları tanıtımlarında tarihi evlerin tanıtımına da yer vereceklerini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Manavgat, İngiliz mimar, İngiliz mimar Steve Hannaby, Manavgat tarihi ev restore, restore,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları