Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İmara açılan SİT alanlanlarının 2247 dekarı denizde!

28 Mart, 2018 | 10:16

İmara acılan SİT alanlanlarinin 2247 dekari denizde

Bakanlar Kurulu’nun 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararına uyarınca Marmaris, Gökova Körfezi, Ula ve Merteşe bölgeleri imara açıldı. 1. derece SİT alanındaki 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlenirken, bu alanın 2447 hektarı ise denizde yer aldı.

16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu’nun kararına göre, Marmaris, Gökova Körfezi, Ula ve Merteşe bölgeleri imara açıldı. 1. derece SİT alanındaki 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlenirken, bu alanın 2447 hektarı ise denizde yer aldı.

Akyaka, Turunç, Akbük gibi koyların da yer aldığı Gökova Körfezi’nde SİT alanları Bakanlar Kurulu kararı ile daraltıldı. Gökova Körfezi, Marmaris, Ula ve Merteşe bölgesi Bakanlar Kurulu kararı ile imara açıldı.

Resmi Gazete’de 16 Mart’ta yayımlanan karara göre, Akbük’den Bördübet Koyu’nun olduğu alana kadar orman ve deniz kıyılarının yer aldığı şeritte SİT alanında daraltmaya gidildi. alınan karar uyarınca 1. derece SİT alanında 34 bin 162 hektarlık alan, 12 bin 544 hektar olarak belirlendi. Bu alanın 2447 hektarı denizde yer aldı.

23500 hektarlık alan 2. derece SİT

Karardan önce 2. derece SİT alanı bulunmazken, bu alan için 23 bin 530 hektarlık alan ayrıldı. Söz konusu alanın 3 bin 449 hektarlık bölümü ise denizin içinde yer alıyor.
Alınan kararın ardından bu alanlara çadır ve bungalow yapılabilecek, günübirlik turizm alanı olarak kullanılabilecek.

3. derece doğal sit alanı olan bin 353 hektarlık alanda ise bin 994 hektarlık daraltma yapıldı. Hürriyet’in haberine göre, kararın ardından bu alan konut yapımı için inşaata açılacak. Turizm ve yerleşim için istenilen faaliyet yapılabilecek. Deniz için ayrılan alana, yatların parkı için marina ve rekrasyon alanı yapılabilecek.

“Kararımızın aksine uygulama ile karşılaştık”

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, “Bakanlar Kurulu, önce bizim görüşümüzü de sordu. Biz de normal şartlarda kendimizin alabileceği bir karar olmasına rağmen konuyu meclis gündemine taşıdık. Meclis gündeminde aldığımız kararı Bakanlar Kurulu’na ilettik fakat bizim kararımızın tersine bir uygulama ile karşılaştık.” diye konuştu.

“Konunun takipçisi olacağız”

Başkan Osman Gürün, bu alanların imara açılması yerine lokal olmasından yana olduklarını söyleyerek, “Yani örneğin bir köyde ya da bir koyda imar ile ilgili bir işlem gerekiyordur, bununla ilgili karar alınabilir. Ancak bir anda bu kadar büyük bir alan daraltmayı doğru bulmuyoruz. Meclis’ten çıkan karar da bu yöndeydi. Meclis kararına aykırı olduğu için 15 Eylül 2017’de dava açtık. Milas Ören’den başlayan Akbük ve Akyaka’ya dönen Çamlık bölgesini de içine alan bir alan söz konusu. Konunun takipçisi olacağız.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Akbük, Akyaka, Bakanlar Kurulu, Gökova Körfezi, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, SİT alanı, SİT alanı imara açıldı, Turunç,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları