Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İmar Barışı turizm tesislerinin kaçak bölümlerine de kolaylık getirdi!

21 Eylül, 2018 | 15:27

İmar Barışı turizm tesislerinin kaçak bölümlerine de kolaylık getirdi!

İmar Barışı turizm tesislerinin kaçak bölümlerine de kolaylık getirdi. Turizm tesisleri, oteller, fabrikalar, AVM’ler ve hastaneler imar barışında yüksek bedel ödemekten kurtuldu.

Şirketlerden gelen itirazlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı harekete geçirdi ve İmar Barışı’nda değişikliğe gidildi. Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenleme ile oteller başta olmak üzere turizm tesisleri, fabrikalar, AVM’ler ve hastaneler gibi iş yerleri, yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanması nedeniyle yüksek rakamlar ödemekten kurtuldu.

Kararlar otelciler de rahatladı

İmar Barışı’na başvurduklarında, kayıt bedelinin hesabı binanın tamamı üzerinden yapıldığı için yüksek bedel ödemek durumunda olan ruhsatlı oteller, hastaneler, iş merkezleri ve fabrikalar, Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’nde yapılan değişiklikle rahatladı.

Yapılan kaçak yapılar, hazine ve belediye arsaları üzerindeyse, arsa emlak değeri binanın oturum alanı üzerinden hesaplanacak. Dolayısıyla yapı kayıt belgesi bedeli de daha düşük çıkacak. Ayrıca parsel üzerinde birden fazla yapı bulunuyorsa sadece Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulan yapının arsa payı dikkate alınacak.

Bodrum katlar da dahil edildi

Kaçak güneş enerji santralleri başvurduğunda, ürettikleri her bir megawatt enerji için 100 bin lira ödemeleri gerekiyordu. Dün yapılan değişiklikle bu hüküm kaldırıldı. Rüzgâr, hidroelektrik enerji santrallerini de kapsayacak şekilde enerji üretim tesislerinin tamamı dahil edildi. İskele, liman, tersanelerde ise hesaplar her bir metrekare için 1500 lira olarak belirlendi.

Binanın katları hesaplanırken, bodrum katlar da hesaba dahil edildi. Ruhsatta görünmeyen ibadethaneler ile valilikler, okul, hastaneler gibi merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari olmayan yapıları yapı kayıt belgesi bedeli ödemeyecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İmar Barışı, Kaçak yapılar, Oteller, turistik tesis,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları