Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İmam Abdullah Türbesi ziyarete açıldı

13 Şubat, 2013 | 11:07

İmam Abdullah Türbesi ziyarete açıldı Batman’ın Hasankeyf ilçesinin eski kent merkezinde yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen İmam Abdullah Türbe ve Zaviyesi restore çalışması tamamlanarak ziyarete açıldı.

Batman Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü öğrenim elemanları ve öğrencileri tarafından onarılan türbe 273 bin TL’ye restore edildi.

25 kişilik bir ekiple 5 ayda güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf arkeolog kazı başkanı Prof. Dr. A.Selam Ulaçam, zaviyenin sanat değeri yüksek olan kapısının Diyarbakır Müzesi’nde sergilendiğini ve Hasankeyflilerin her yıl haziran ayında İmam Abdullah’ı değişik etkinliklerle andığını söyledi.

Türbenin ziyaretçilere tekrar açılmasıyla türbeye gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf arkeolog kazı başkanı Prof. Dr. A.Selam Ulaçam’dan yapılan çalışmayla ilgili bilgi aldıktan sonra türbeye girerek dua etti.

İmam Abdullah, Hz. Muhammed’in (sav) amca oğlu Caferi Tayyar’ın oğlu olarak biliniyor. Hasankeyf’i fetheden İslam Orduları Komutanı Halid Bin Velid’in komutanlarından İyaz bin Ganem’in sağ kolu olarak da tanınıyor. Kuşatma sırasında şehit olan İmam Abdullah, Hz. Peygamber’in soyundan gelen müstesna isimlerden biri olarak tarihte yer alıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batman, Batman Hasankeyf, Batman Hasankeyf ilçesi, Batman Üniversitesi, Batman Üniversitesi Rektörü, Diyarbakır Müzesi, Hasankeyf, İmam Abdullah Türbesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mehmet Şimşek,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları