Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İlker Aycı: Yerde uçak kalmadı. Ek sefer de koyamıyoruz!

14 Temmuz, 2018 | 14:16

İlker Aycı, Yerde uçak kalmadı. Ek sefer de koyamıyoruz!

Okulların kapanması, bayram tatilinin bitmesi, seçimlerin de sona ermesi ile yaz tatiline çıkanların oluşturduğu yoğunluk Bodrum başta olmak üzere tatil bölgelerdeki uçak problemine yol açtı. Talebe yetişemediklerini belirten THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “Yerde uçak kalmadı. Ek sefer koyamıyoruz ama alternatiflere bakıyoruz” dedi.

Türkiye turizmde hayli hareketli günler yaşıyor. Hal böyle olunca, bu hareketlilik hava trafiğine de yansıdı. Havalimanları hem iç hatlardan hem de dış hatlardan gelen uçaklarla dolup taşarken, özellikle güney bölgelerdeki havalimanları turizmin etkisiyle belki de bu yıl kapasitelerinin kat kat üzerinde çalışmaya başladı.

İlker Aycı, Yerde uçak kalmadı. Ek sefer de koyamıyoruz

Başta Bodrum, İzmir ve Antalya olmak üzere güneydeki havalimanları yerli ve yabancı turistin ilgisi ile talebe karşılık veremez hale geldi.

Fiyatlar da bundan nasibini alırken, İstanbul – Bodrum ekonomi sınıfı biletlerinde ücretler 627 liraya, İstanbul – İzmir ve İstanbul – Antalya ekonomi sınıfı biletler 637 TL’ye kadar çıktı. Bu hatlarda en ucuz biletlerin fiyatı da ortalama 350-400 lira oldu.

Yerde uçak kalmadı

Bodrum ve diğer tatil bölgelerinde bu yıl turizmdeki ivmelenme ile aşırı bir ilgi ile karşılaştıklarını belirten Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yoğunluk karşısında tüm alternatifleri kullanmaya çalıştıklarını söyleyerek, “Türk Hava Yolları olarak şu anda boşta bekleyen uçağımız yok. Bütün uçaklarımız faal halde hatlarda çalışıyor. Ek sefer koyamıyoruz ama talebe karşı ne yapabiliriz diye diğer seçenekleri değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.

Tarihi doluluğa ulaşıldı: % 80

THY, 2018 Ocak – Haziran döneminde % 80.4 ile tarihinin en yüksek ilk yarı yıl doluluk oranına ulaştı. 2017 yılının aynı döneminde 30.3 milyon olan toplam yolcu sayısı, 2018 yılının aynı döneminde yüzde 17.8 artışla 35.6 milyona ulaştı.

THY’nin toplam yolcu sayısı bu yılın Haziran ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla % 10.6 artarak 6.3 milyona kadar çıktı. Yolcu sayısındaki artış iç hatlarda yüzde 14.5, dış hatlarda yüzde 7.8’e ulaştı.

Çok büyük bir rekor bekleniyor

Özellikle güney bölgelerde bilet fiyatlarının yüksek olmasını değerlendiren İlker Aycı, “Fiyatlar son dönemde çok yüksek ama bu bizim elimizde değil. Hem kurun geldiği seviye hem de petrol fiyatlarındaki artış ortada. Bu konuda yapacak bir şey yok” ifadelerini kullandı.

2018 yılının ilk 6 ayında yolcu trafiğinde tarihi rekor kırdıklarını hatırlatan Aycı, aynı şekilde yılın ikinci yarısında da bu rekoru daha da geliştireceklerini ve çok büyük bir rekorun kendilerini beklediğini belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Bodrum, Ek sefer yok, Tarihi doluluk, THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, Türk Hava Yolları, Uçak Bileti, Yerde uçak kalmadı,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları