Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

‘İkinci Efes’ Aizanoi Antik Kenti’nde kayıklar yüzdürülecek!

21 Eylül, 2018 | 12:42

İkinci Efes Antik Kenti'nde kayıklar yüzdürülecek!

‘İkinci Efes’ Aizanoi Antik Kenti’nde kayıklar yüzdürülecek. Kütahya’da bulunan ve ‘İkinci Efes’ olarak adlandırılan Aizanoi Antik Kenti’nden geçen çayda, Penkalas Projesi ile Roma döneminde olduğu gibi kayıklar yüzdürülecek.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesinde yer alan ve ‘İkinci Efes’ şeklinde adlandırılan Aizanoi Antik Kenti’nin turizme açılması amacıyla hazırlanan 6 milyon liralık Penkalas Projesi ile bölgede adeta Roma dönemi yaşatılacak.

Anadolu’da en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’nın ev sahibi

2012 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen, Anadolu’daki en iyi korunmuş Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapan ‘İkinci Efes’ Aizanoi Antik Kenti’nde, 2011’den bu yana Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümünce Halk Yatırım sponsorluğunda yürütülen kazı ve alan araştırmalarının bu yılki çalışmaları tamamlandı.

Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, Kütahya merkeze 48 kilometre uzaklıkta olan antik kentte daha önce Alman arkeologların yaptığı kazı çalışmalarının 2011 yılından itibaren Bakanlar Kurulu kararıyla Türk arkeologlar ve uzmanlar tarafından yürütüldüğünü ifade etti.

Antik kentteki kazı çalışmalarında yaşama dair önemli bulgular bulduklarını belirten Elif Özer, “Antik kentteki çalışmalara bu yıl haziranda başladık. Arkeoloji öğrencilerimiz ve akademisyenlerden oluşan 35 kişilik uzman ekip ile aralarında kadın işçilerin de olduğu yaklaşık 55 kişiyle yürüttüğümüz kazı ve alan çalışmaları yaklaşık 3 ay sürdü.

Yaptığımız çalışmalarda antik kentte yaşamış insanların sosyal hayatlarına yönelik önemli bulgular elde ettik. Yürüttüğümüz bu çalışmaların bilim dünyasına büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Gelecek yıl bölgedeki kazı ve alan çalışmalarına kaldığımız yerden yeniden devam edeceğiz.” dedi.

Kazı başkanı Elif Özer, kazı ve alan çalışmalarının yanı sıra antik kentteki geçmiş yaşamın canlandırılması ve bölgeye yerli ve yabancı turist akışının sağlanması için bazı projelerin de hazırlandığını aktardı.

Antik Çağ'da olduğu gibi kayıkla tarihi bir gezinti

Antik Çağ’da olduğu gibi kayıkla tarihi bir gezinti

Antik kentte geçmiş yaşamın yeniden canlandırılması ve bölgenin turizme kazandırılmasına yönelik Aizanoi Penkalas Projesi’nin hayata geçirilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Aizanoi Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Elif Özer, “Çavdarhisar ilçesi sınırlarında bulunan Koca Çay, antik kentin içinden geçen bir nehir. Antik Çağ’daki ismi ise Penkalas.

Burada 2012 yılından beri DSİ’nin de yardımıyla çalışmalara başlamıştık. Suyun içindeki yaklaşık bin civarında Antik Roma döneminden kalma tarihi eser niteliği de taşıyan işlenmiş taşları ve heykelleri dışarı çıkardık. Her birinin envanteri çıkarıldı, çizimleri yapıldı. Daha sonra nehrin üzerindeki Antik Roma köprülerinin restorasyonuna başlandı.

Çok yakında köprülerin onarımı tamamlanacak. Çevredeki evler restore edilecek. Projeye göre, nehrin su seviyesi de yükseltilerek Antik Çağ’da olduğu gibi iki köprü arasında kayıklarla gidilebilecek. Projemiz tamamlandı ve Kütahya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da kabul edildi. Projenin maliyeti ise 6 milyon lira civarında.

Proje hakkında Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’a da bilgi verdik. Bütçe tahsis edildikten sonra yapılacak çalışmalarla burada başka bir Aizanoi göreceksiniz. Bu sayede buraya çok sayıda turistin gelmesini hedefliyoruz.” diye konuştu.

Özer son olarak, antik kente gelen ziyaretçilerin bu proje sayesinde Antik Çağ’da olduğu gibi kayıkla tarihi bir gezinti yapabileceğini sözlerine ekledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aizanoi Antik Kenti, Çavdarhisar, İkinci Efes, Kayıklar yüzdürülecek, Kütahya, Pamukkale Üniversitesi, Penkalas Projesi, Prof. Dr. Elif Özer, Zeus Tapınağı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları