Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İDO’dan 7 maddelik sert açıklama: Devlet İDO ile rekabet etti!

19 Kasım, 2018 | 12:17

İDO'dan 7 maddelik sert açıklama: Devlet İDO ile rekabet etti!

Geçtiğimiz hafta iç hat seferlerini durduracağı duyurulan İDO’dan konuyla ilgili sert bir açıklama geldi. Haksız rekabet, kısıtlamalar, zam yaptırılmaması ve Osmangazi Köprüsü nedeniyle büyük zarar ettiği belirtilen 7 maddelik açıklamada, bankaların tavsiyesi ve yabancı ortağın talebiyle iç hatların geçici olarak durdurulacağı ifade edildi.

İDO iç hatlar konusunda geri adım atmazken, yaptığı sert açıklamayla da gündeme oturdu. İç hat seferlerini durduracağı geçen haftaya duyurulan İDO, haksız rekabet, kısıtlamalar, zam yaptırılmaması ve Osmangazi Köprüsü nedeniyle büyük zarar ettiği, bankaların tavsiyesi ve yabancı ortağın talebiyle iç hatların geçici olarak durdurulacağı yönünde yeni bir açıklama geldi.

İDO’dan 7 maddelik sert açıklama: Devlet İDO ile rekabet etti

1 Aralık 2018 tarihi itibariyle Sirkeci-Harem hattı hariç iç hat seferlerinin tamamını geçici olarak durdurduğunu duyuran İDO’dan konuyla ilgili yeni ve oldukça sert açıklama geldi. İDO’dan yapılan 7 maddelik bu açıklamada bankaların tavsiyesi ve yabancı ortağın talebiyle iç hatların geçici olarak durdurulacağı belirtildi.

İDO, iç hat seferlerinin neden durdurulduğu 7 maddede özetlendi. İşte İDO’nun yaptığı o açıklama:

“İDO bilindiği üzere TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA ortaklığı tarafından 2011 yılında İBB’ye 861 milyon USD imtiyaz bedel, 73 milyon USD kredi devri olmak üzere 934 Milyon USD ödeyerek özelleştirilmiştir.

Özelleştirme sonrası

1. Bursa seferlerinde haksız rekabet

İBB sözleşmeye aykırı olarak Bursa Belediyesi’ne “Bedelsiz” iskele tahsis ederek, BUDO’nun İstanbul/Bursa arasında seferleriyle haksız rekabete sebep olmuştur.

2. Ambarlı Liman Projesi

Özelleştirme sözleşmesinde yer alan Ambarlı Liman arsasının bugüne kadar İDO’ya teslimi yapılmayarak, İDO’nun Ambarlı’dan / YALOVA / MUDANYA / BANDIRMA RO-RO Projesini hayata geçirilmesi engellenmiştir.

3. Negmar haksız rekabeti

Eskihisar / Topcular arasında hiçbir bedel alınmadan NEGMAR isimli şirketin yan kuruluşlarına İZMİT Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile, iskele tahsis ederek çok büyük bir gelir kaybına uğratmıştır.

4. Sirkeci – Harem hattı kısıtlamaları

Sirkeci Harem hattı İDO’nun en karlı hatlarından biri olmasına karşılık, UKOME kararı ile 3,5 ton üzeri araçların geçişi engellenmiş, söz konusu araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yönlendirilerek çok önemli bir gelir kaybına sebebiyet verilmiştir.

İDO'dan sert aciklama

5. Kabataş Martı Projesi etkisi

İDO’nun en önemli iskelesi olan KABATAŞ iskelesi MARTI Projesi nedeni ile kapatılınca yolcu sayımızda %80’e yakın düşüş ortaya çıkmış ve bu zarar telafi edilememektedir.

6. UKOME’DEN istenen zam talepleri

Çok ciddi kur ve maliyet artışları karşılığında son üç yılda %85 artışa rağmen UKOME kararları ile ancak %22 zam alınabilmiştir. Bu durum iç hatlar seferlerimizi sürdürülemez bir noktaya taşımıştır.

7. Osmangazi Köprüsü etkisi

– İDO’nun zor duruma düşmesinin en büyük nedeni burada alınan kararlardır.

– Osmangazi Köprüsü ihalesi İDO ihalesinden önce yapılmıştır.

– TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA 2011 yılında İDO ihalesine girmeden evvel Osmangazi Köprüsü’nün 2016 yılında açılacağını, geçiş fiyatının ise 2016 için 41 USD + %18 olduğunu, bu fiyatın Karayolları tarafından OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ’nün yapımcı firmalarına garanti edildiğini Karayolları ve OTOYOL A.Ş. tarafından akdedilen sözleşmeyi okuyarak bilgi sahibi olmuştur.

Bu fiyatlara göre tüm araçların Osmangazi Köprüsü’nden geçmeyeceği tarafımızdan öngörülerek, bu hattımızda 2016’dan itibaren önemli bir gelir kalemini fizibilitelerimize koyarak teklifimizi vermiştik.

Ancak, köprünün açılması ile birlikte Bakanlar Kurulu Kararı ile yatırımcı firma OTOYOL A.Ş.’ye 2017 için 41 USD + %8 KDV x 40.000 araç parası ödenirken, araç geçiş ücretleri 70.75 TL + %8 KDV’ye düşürülmüştür.

Bu kararlar Karayolları’nın yani devletin İDO ile rekabeti anlamına gelir ki bu kesinlikle “Adil” değildir. Haksız rekabete girmektedir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, İDO Yönetim Kurulu, 07/11/2018 tarihli toplantısında, kredi yapılandırma görüşmelerini yaptığı bankaların da tavsiye ve görüşleri doğrultusunda, yabancı stratejik ortağı SOUTER Inv’ın da talebi ile Uluslararası Hukuk Platformu’na başvurmadan önce tüm ZARAR eden hatlarını kapatarak, bir parça olsun kanamayı durdurmayı hedeflemiştir.

Bu şartlar dahilinde 01 Aralık 2018 tarihi itibariyle Sirkeci – Harem hattı hariç iç hat seferlerimizi geçici olarak durdurduğumuzu anlayışınıza sığınarak bildirmek isteriz.

Bu kapsamda 01 Aralık 2018 tarihinde Bostancı-Beşiktaş, Bostancı-Kadıköy-Yenikapı-Bakırköy, Adalar hatlarımız geçici olarak durdurulacak olup Bostancı, Yenikapı ve Kadıköy iskelelerimiz şehir dışı hatlar için faaliyet vermeye devam edecektir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
BUDO, Deniz Otobüsleri, İDO, İDO sert açıklama, İDO Yönetim Kurulu, Kabataş Martı Projesi, Osmangazi Köprüsü, Sirkeci-Harem, TEPE+AKFEN+SOUTER+SERA, UKOME,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları