Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

İbadete açılan ‘Demir Kilise’ye ziyaretçi akını!

19 Ocak, 2018 | 13:12

Uzun süredir restorasyonu süren ve 7 Ocak’ta ibatede açılan Demir Kilise’yi ziyaret edenlerin sayısı 2 bini geçti. Demir Kilise, hem yabancı hem de Türk turistlerin akınına uğradı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çok sayıda Türk ve Bulgar yetkilinin katılımıyla 7 Ocak pazar günü ibadete açılan, Haliç’teki Demir Kilise olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi’ne ziyaretçiler yoğun ilgi gösteriyor.

Bulgaristan’dan turlarla gelen gruplar ile İstanbul’daki yerli ve yabancı turistler, Demir Kilise’ye gelerek hem tarihi mekanı geziyor hem de ibadet ediyor.

Demir Kilise turu!

İstanbul’da yaşayan Bulgar cemaati mensuplarının sayısındaki azlık nedeniyle pazar günleri düzenli olarak ayinlerin yapılmayabileceği belirtilen Demir Kilise, dini bayramlar ve düğün gibi özel günlere ev sahipliği yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan 13 milyon lira ve Bulgar Hükümetinin katkısıyla toplam 16 milyon lira harcanarak yenilenen tarihi mekan, ibadethane olmasının yanı sıra içindeki süslemeler ve ikonlar nedeniyle bir müzeyi andırıyor.

Bir haftada 2 bin kişi ziyaret etti

Bulgar turistlerin yanı sıra Türk vatandaşlarının genellikle kiliseyi, restorasyondan sonra geldiği durumu merak ettikleri için gezdiği belirtildi.

Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hristo Kopano, kiliseye yönelik ziyaretçi ilgisinin çok yüksek olduğunu söyledi.

Açılıştan sonraki bir hafta içinde 2 bine yakın ziyaretçinin kiliseyi görmeye geldiğini aktaran Kopano, “İlgi çeken bir kilise. Sonuçta biraz daha zaman geçtiğinde çok daha fazla ziyaretçi gelecek.” dedi.

Gerek yurt dışından gelen turist gruplarının gerekse Türkiye’de yaşayan çok sayıda insanın bu tarihi mekanı görmeye geleceğinin altını çizen Kopano, “Kilise başarılı bir restorasyon geçirdi. Aslına döndü. Bu nedenle gerek mimari projeyi hazırlayanlara, gerek finansal desteği veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gerekse Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve yöneticilerine müteşekkiriz.” diye konuştu.

Özel günlere de ev sahipliği yapacak

Demir Kilise’nin Türkiye’deki Bulgar cemaatinin en büyük dini mekanı olduğunu, geçmişte de burada geleneksel olarak önemli dini bayramları kutladıklarını hatırlatan Kopano, “Gerek yerin büyük olması, gerekse cemaatin ufak olması (mensuplarının azlığı) nedeniyle her pazar düzenli olarak ayinler gerçekleşmeyebilir.
Paskalya, Aziz Stefan günü ve diğer önemli dini bayramları burada kutlayacağız, kutlamaya devam edeceğiz. Bunun için organize olmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kopano, Demir Kilise’nin hafta içi ve hafta sonu olmak üzere her gün saat 09.00 ile 17.00 arasında açık ve her din mensubunun ziyaretine serbest olduğunu vurgulayarak, “İnancımıza göre burası Tanrı’nın evi. Her isteyen gelip gezebilir ve dua edebilir. Hiçbir millet, din, dil ve ırk farkı gözetilmiyor. Ayrıca burası çok tarihi bir mekan.
Kilisenin altında bir sanat galerisi oluşturuldu. Kilisenin restorasyonu sırasında geçirdiği durumu gözler önüne seriliyor. Hem restorasyondan önceki hali hem de sonrasındaki durumu yüzlerce fotoğrafla ortaya konulmuştur.” dedi.

Demir Kilise’yi gezmeye gelen Romanya vatandaşı Maria Tataru da restorasyonla yok olmaktan kurtarılan dini mekanı görmeye geldiğini söyledi.
Tataru, “İstanbul’da yaşıyorum. İlk fırsatta mekanı görmek istedim. Onun için geldim. Çok güzel olmuş. Çok fazla insanın bu güzellikleri görmek için geleceğini tahmin ediyorum.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aziz Stefan, Bulgar cemaati, Bulgar Eksarhlığı Ortodoks Kilisesi Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Hristo Kopano, Bulgaristan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demir Kilise, Haliç, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maria Tataru, Sveti Stefan Kilisesi, Ziyaretçi akını,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları