Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Huber Köşkü’nün restorasyon çalışmaları uygulamalı olarak başlıyor

10 Ağustos, 2010 | 18:16

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ziyaretçilerini ağırladığı ve çalışmalarını yaptığı Huber Köşkü ile bahçesindeki binaların restorasyon çalışmaları projenin ardından uygulamalı olarak başlıyor.

Abdullah Gül’ün talimatıyla çalışmalar başlatılırken, köşkün bu güne kadar gördüğü en kapsamlı restorasyon olduğu belirtildi.

1985’ten bu yana Cumhurbaşkanlığı rezidansı olarak kullanılan Huber Köşkü, uygulamalı restorasyon öncesi basın mensuplarına gezdirildi.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan, Huber Köşkü ve bahçesinde bulunan Av Köşkü, Faytonhane, korumalarının kaldığı binanın tadilat kapsamına alındığını söyledi. Önümüzdeki hafta Av köşkü ve korumaların kaldığı bölümün tadilatının uygulamalı olarak başlayacağını aktaran Nadir Alparslan, restorasyonda yerli mimarlarla çalışıldığına değindi. Restorasyon kapsamında; boya, duvar, çatı, zemin çalışmaları yapılacağını ifade eden Alparslan, “Tarihi değeri olan bu binalar aslına uygun olarak tadilata alındı. Orijinal halleri bozulmayacak. Av Köşkü’nün restorasyonunun ünlü mimar Süreyya Saruhan tarafından yapılacak. Huber Köşkü’nün restorasyonunun ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun kararının ardından bu yılın sonunda başlayacak.” dedi.

Restorasyonun genel maliyetinin tam olarak çıkarılmadığına değinen Nadir Alparslan, “Tadilatın tam miktarı her şeyi ile ortaya çıkmış değil. Tam maliyetini bilemiyoruz fakat av köşkü ve korumaların kaldığı binanın 1 milyon TL civarında bir maliyeti olabilir. Huber köşkü daha kapsamlı bir tadilattan geçeceği için oranın maliyeti biraz daha fazla olur.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdullah Gül, Huber, Huber Köşkü, Huber Köşkü Restorasyon, Huber Köşkü Restorasyon Çalışmaları, Huber Köşkü Restorasyon Haberleri, Huber Köşkü Uygulamalı Restorasyon, mimar Süreyya Saruhan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları