Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hırvatistan’ın, Türkiye’ye vize uygulaması başladı

01 Nisan, 2013 | 18:44

Hırvatistan'ın, Türkiye'ye vize uygulaması başladı Hırvatistan’ın, vize sistemini Avrupa Birliği’ne (AB) uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında Türkiye ve AB üyesi olmayan bazı ülke vatandaşlarına yönelik aldığı vize kararı, bugün itibarıyla uygulanmaya başladı.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin, konuya ilişkin  yaptığı açıklamada, Hırvatistan ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin vardığı nokta göz önünde bulundurulduğunda, zorunluluktan kaynaklanıyor olsa da vize rejimindeki bu değişikliğin Türkiye tarafından üzüntüyle karşılandığını belirtti.

Büyükelçi Özügergin, “Ancak burada önemli olan, yeni vize rejiminin, çağımızda sadece mal ve hizmetlerin değil, bireylerin de serbest dolaşımı önündeki engellerin kalkmasının önemini anlayan ve bu yönde çaba sarf eden ülkemiz vatandaşlarının meşru ve en doğal hakları arasında bulunan seyahat etme özgürlüğünü kısıtlayıcı bir uygulama haline gelmesine müsaade edilmemesidir” dedi.

Türkiye’nin Zagreb Büyükelçisi Özügergin, Hırvat makamlarına bu yöndeki beklentilerini aktarmaya devam edeceklerini vurguladı.

Hırvatistan hükümeti, vize sistemini AB’ye uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında, 24 Ocak’ta aldığı kararla, 1 Nisan 2013’ten itibaren AB’ye üye olmayan bazı ülkelerin vatandaşlarına vize uygulanmasını kararlaştırmıştı. Karar kapsamında vatandaşlarına vize uygulanacak ülkeler arasında Türkiye ve Rusya da yer alıyor.

Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da söz konusu kararın, AB üyesi ülkelerin vize sistemine uyulması gerekçesiyle alındığı belirtilmişti. Ülkenin AB üyeliği sürecinde vize sistemini tamamen AB’ye uyumlu hale getirmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, 1 Temmuz’da AB’ye tam üye olunacağı, dolayısıyla bu konudaki gerekli değişikliğin en geç 1 Nisan 2013’e kadar yapılması gerektiği ifade edilmişti.

Hırvatistan basınında daha önce karara ilişkin yapılan değerlendirmelerde, Türk vatandaşlarına vize uygulanmasının ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyeceği dile getirilmişti.

Karara tepki gösteren turizm şirketleri, sadece tarihi Dubrovnik kentini geçen Kurban Bayramı’nda yaklaşık 3 bin Türk vatandaşının ziyaret ettiğine dikkati çekmişti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hırvatistan, Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan Dubrovnik, Hırvatistan haberleri, Hırvatistan Vize, Hırvatistan vize işlemleri, Hırvatistan vize istiyor, Türkiye Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları