Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hırvatistan Türk vatandaşlarına vize uygulaması başlatıyor

25 Ocak, 2013 | 14:35

dubrovnik-hirvatistan

Hırvatistan hükümeti, vize sistemini Avrupa Birliği’ne uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında 1 Nisan 2013’ten itibaren ülkeye gelen Türk vatandaşlarına vize uygulanması kararı aldı.

Hırvatistan Başbakanlığı’ndan alınan bilgiye göre söz konusu karar, AB üyesi ülkelerin vize sistemine uyum sağlanması gerekçesiyle dünkü bakanlar kurulu toplantısında alındı.

Hırvatistan ve Türkiye arasındaki vize uygulaması günümüze kadar eski Yugoslavya zamanında yürürlüğe giren antlaşmaya göre yapılıyordu.

Hırvatistan’ın AB üyeliği sürecinde vize sistemini tamamen AB’ye uygun hale getirmesi gerektiği belirtilirken, Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Hırvatistan 1 Temmuz’da AB üyesi olacak, üye olmadan en az 3 ay öncesinde de uyguladığı vize sistemini AB’ye uygun hale getirmekle yükümlüdür” denildi.

Hırvatistan’ın Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun, ülkeye gelmek isteyen Türk vatandaşlarının vize alması konusunda işlemlerin hızlandırılması için gerekli altyapı adımlarını en kısa sürede atacağı ifade edilen açıklamada, bu kapsamda Türkiye’deki diplomatik temsilciliklerde görev yapacak personel sayısının da artırılacağı bildirildi.

“Shenghen vizesi” olan veya Shengen bölgesinde yer alan herhangi bir ülkede D tipi vizeye sahip vatandaşların Hırvatistan’a girme konusunda sorun yaşamayacağı vurgulanan açıklamada, ağır vasıta sürücüleri gibi benzer mesleklerde çalışan Türk vatandaşlarının vize konusunda bazı kolaylıklardan faydalanabileceği ifade edildi.

Hırvatistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Yoşko Klisoviç de, gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin vize sisteminin AB üyesi ülkelerin uyguladığı sisteme uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
1 Nisan 2013, AB Vize Sistemi, Avrupa Birliği, Avrupa Türk Vatandaşlarına Vize Uygulanması, Hırvatistan, Hırvatistan AB Türkiye, Hırvatistan Başkonsolosluğu, Hırvatistan Türklere Vize Başlatıyor, Hırvatistan Vize Sistemi, Shengen Vizesi, Turizm, Vize,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları