Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hindular ‘Diwali Işık Bayramı’nı kutladı!

07 Kasım, 2018 | 11:16

Hindular Diwali Işık Bayramı'nı kutladı!

Malezya’daki Hindular, iyinin kötüye galip gelmesini temsil eden “Diwali Işık Bayramı”nda ibadet etmek üzere Batu Mağarası tapınağında bir araya gelerek bayramlarını kutladı.

Malezyalı Hindular, her yıl kutladıkları “Diwali Işık Bayramı”nın son gününde tapınaklarında dini ritüellerini gerçekleştirdi.

Hindular ‘Diwali Işık Bayramı’nı kutladı

Malezya‘da bu yıl 1-6 Kasım olarak hesaplanan Diwali Işık Bayramı’nın son gününde Hindular, ibadet için başkent Kuala Lumpur’daki çok sayıda Hindu tapınağının yanı sıra dünyanın en büyük mağara tapınağı Batu Mağarası’na gitti.

Diwali Işık Bayramı kutlandı

Geleneksel kıyafetleriyle kuşanıp süslenen çok sayıda Hindu, kutsal günlerinde ibadetlerini yerine getirmek üzere sabah erken saatlerde tapınak alanına gelmeye başlarken, çok sayıda turist de bu ana tanıklık etmek için Hinduların kutsal mekanında yer aldı.

Diwali Işık Bayramı’nda “diya” isimli mumları da yakıldı

Tapınağa girmeden önce ayaklarını yıkayan Hindular, büyük bir kalabalık eşliğinde dini ritüellerini gerçekleştirdi. Hindu rahipler, ziyaretçilerin dua ve dileklerini dinledikten sonra tanrılarına iletti. Duanın ardından rahipler, ziyaretçilerin alınlarına “thiruneeru” adını verdikleri beyaz kül ile “tilaka” isimli kırmızı boyalardan sürdü. Tapınakta Hinduların Diwali Işık Bayramı ve diğer özel günlerde kullandığı “diya” isimli mumları da yakıldı.

Malezya'daki Hindular Duwali Işık Bayramını kutladı

Hindu inancına göre Diwali Işık Bayramı, iyinin kötüye galip gelmesini temsil ediyor. Bayramın kutlandığı ülkelerde Hindular, iyiliğin kazanmasını temsilen havai fişek ve maytaplarla ışıklı gösteriler düzenliyor.

WTS kalitesi ve güvencesiyle Hindistan Turları sizi bekliyor.

Ev ve sokaklarını da özel ışıklarla donatan Hindular, bayrama girerken kötülüklerden arınmak için vücutlarını biber, susam veya Hindistan cevizi yağıyla yıkıyor.

Haftalar öncesinden bayram hazırlıkları yapan Hindu aileler, bayram boyunca evlerine uğramak isteyenlere kapılarını açıyor.

Diwali Işık Bayramı'nda resmi tatil ilan ediliyor

Diwali Işık Bayramı’nda resmi tatil ilan ediliyor

Her yıl kuzey yarım kürede sonbaharda kutlanan bir Hindu festivali olan Diwali Işık Bayramı Hindistan, Pakistan, Fiji, Güyana, Malezya, Mauritius, Myanmar, Nepal, Singapur, Sri Lanka, Surinam ve Trinidad- Tobago gibi ülkelerde kutlanır ve bu günler resmi tatil ilan edilir.

Batu Mağarası, Malezya’daki Hinduların Diwali zamanında en özel uğrak noktalarından biri olurken, her sene kutlanan “Thaipusam” bayramında da milyonlarca Hindu, bu tapınağa akın ediyor.

Mağara, 42 metre yüksekliğindeki Murugan heykelini bahçesinde barındırması nedeniyle Hindu dünyasının kutsal mekanları arasında yer alırken, her yıl milyonlarca turiste de ev sahipliği yapmakta.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batu Mağarası Tapınağı, Diwali Işık Bayramı, Diya mumları, festival, Hindistan, Hindular, Kuala Lumpur, Malezya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları