Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hindistan tek seferde 20 uydu taşıyan roketi uzaya fırlattı

24 Haziran, 2016 | 07:14

hindistan uydu Hindistan Uzay Araştırmaları Merkezi’nin (ISRO), Andhra Pradeş eyaletindeki uzay merkezi, 20 uydu taşıyan roketi başarıyla fırlattı.

Hindistan’ın doğusundaki Sriharikota Uzay Merkezinden fırlatılan roketteki uydulardan bazıları ABD, Kanada, Almanya ve Endonezya’ya ait. Uzmanlara göre, Hindistan bu adımla milyarlarca dolarlık uzay pazarında önemli bir aktör olarak yükselişe geçebilir.

Hindistan’da bilim insanları ve bakanlar, roketin Andhra Pradeş eyaletinden fırlatılma anını yerinden izledi. Hindistan’ın resmi Uzay Araştırmaları Kuruluşu (ISRO) Başkanı Kiran Kumar, NDTV televizyon kanalına açıklamasında tek seferde 20 uydu fırlatmayı “salınan kuşların uzaya uçuşuna” benzetti.

Uzaya gönderilen uydular arasında bir kartografik uydu, ülkedeki üniversitelere ve uluslararası müşterilere ait uydular ve ABD’ye ait 13 uydu da var. ABD’nin uydularından biri de Google şirketine ait.

BBC Türkçe’nin haberine göre, tek seferde 20 uydu fırlatmak Hindistan tarihinde önemli bir dönüm noktası olurken ülkenin uluslararası ticari uzay pazarında etkili ve düşük maliyetli çalışmalarıyla kilit bir rol üstlendiğinin göstergesi.

Dünyada tek seferde uzaya en çok uydu fırlatan ülke rekoru, 2014 yılında 37 uyduyu gönderen Rusya’ya ait.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Andhra Pradeş, Hindistan, hindistan uydu, Hindistan uzay, Hindistan Uzay Araştırmaları, ISRO,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları