Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hindistan’ın saklı mücevheri Hampi

06 Ekim, 2016 | 07:04

Hindistan’ın saklı mücevheri Hampi

Asya kıtasının en büyük açık hava müzelerinden biri olarak kabul edilen Hampi, ziyaretçilerini bekliyor / Hindistan’ın saklı mücevheri Hampi

Hindistan ’ın güneyindeki Karnataka Federe Devleti sınırları içindeki Hampi, son büyük Hint krallığı Vijayanagar kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.  Vijayanagar Krallığı’nın en etkin olduğu yıllarda, şehirde huzur kol gezerken bölgede dev tapınak ve saraylar inşa edilmiş.

Hampi UNESCO listesinde

Hampi ‘nin 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesiyle  bölgede turizmin de önü açılmış oldu. Artık geceleri de ziyaret edilebilen tarihi yerleşke, her sene bir buçuk milyondan fazla turist ağırlıyor.

Hampi, 36 bin kilometre karelik bir alana yayılmış 1600 tarihi eserden oluşuyor. Hindistan’ın eski başkenti Hampi, 1565’te Dekkan Sultanlıkları tarafından istila edildi.

Birçok defa yağmalanan bölge daha sonra kaderine terk edildi. 19. yüzyılda ise turistler, Hampi ‘deki bu tarihi anıtları yeniden keşfetmeye başladı. Restorasyondan geçen anıtlar ve tapınaklar bu eski başkentin ekonomik anlamda ne kadar parlak günler geçirdiğini gözler önüne seriyor.

Dini ve askeri eserleriyle Hampi

Tarihi sitede yüzlerce yapıda göze çarpan ilk noktaysa dini ve askeri mimarinin etkileri. Kaleler, gözetleme kuleleri ve tapınaklar yan yana sıralanıyor.

Hampi ’de yapıların birçoğu granit, fırınlanmış tuğla ve kireç harcı ile inşa edilmiş. O zamanın ustaları özellikle taş işlemeciliğinde, lento ve temel atmada dönemin en ileri teknolojisine sahiptiler. Bu inşaat bilgileri sayesinde de böylesine büyük çaptaki bir şehre imza atabildiler.

Tarihi sit bölgesi ayrıca doğal granit kayalarla çevrili. Bu muhteşem tablonun XIV. yüzyıldan itibaren insanları buraya bir mıknatıs gibi çekmesiyse hiç de şaşırtıcı değil (Euronews)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
hampi, Hampi antik şehir, Hampi Hindistan, Hampi nerede, Hindistan, Hindistan gezi rehberi, Hindistan turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları