Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hindistan Renkler Festivali Holi

12 Kasım, 2015 | 10:54

Holi Festivali Hindistan’da Renklerin Festivali olarak bilinen Hindistan’a özgü Holi, baharın gelişini adına yakışır şekilde kutluyor.

Hint halkının rengarek toprak boyaları önce yüzlerine sürdüğü sonra birbirlerinin vücutlarına fırlattıkları Holi Festivali, dünyanın dört bir yanından binlerce turisti ağırlıyor.

Gazeteci & Fotoğraf Sanatçısı Tahir Özgür de asyanın egzotik ülkesi Hindistan ‘a gitti ve dünyanın en renkli festivali Holi yi yerinde gözlemledi. Hindistan için pek çok anlamı olan Holi Festivali ni iki ayrı eyallette iki gün boyunca deneyimleme ve fotoğraflama şansı bulan Tahir Özgür’ün festival hakkındaki izlenimleri şu şekilde;

Holi Festivali

Hindistan başka bir dünya. Renkli, sıcak, esrarengiz, heyacanlı. Ama bir o kadar da dingin, huzurveren, gönülçelen. Hindistan’da insan ne yapacağını şaşırıyor. National Geographic’in dünyaca ünlü fotoğrafçısı Steve McCurry’i, “Hindistan fotoğraf çekmek için yaratılmış bir ülkedir” diyor ya. Sormuştum, “Hindistan’a gitmeyi düşünüyorum. Ne diyorsunuz” diye. Bana, “Ne zaman istersen git Hindistan’a. Ama benim gibi belki de yüz kez Hindistan’a gitmiş birine soruyorsan Holi’de git. O zaman başka bir dünyada yaşadığını hissedeceksin” demişti.
Delhi Agra Jaipur Hindistan Fotoğraçılık Turları İçin Tıklayın

Holi ne anlama geliyor?

Havaların ısınması, çiçeklerin açması, bitki örtüsünün yeniden canlanması baharın gelişinin müjdecisi. Bahar gelir de kutlanmaz mı? Hintliler bu soruya “tabii ki kutlanır” cevabını vermiş olacaklar ki baharın gelişini Holi Festivali; diğer adıyla Renklerin Festivali’yle kutluyorlar. Festival adına yaraşır bir şekilde gerçekleşiyor; Hint halkı rengârenk toprak boyaları, önce yüzlerine sürüyor daha sonra ise birbirlerinin vücutlarına atıyorlar. İnsanların üzerine dökülen, etrafa saçılan boyalar, baharın gelişiyle başlayan çok renkliliği ve yeniden doğuşu simgeliyor.

holi festivali

Holi Festivali

İki gün süren bu kısa festivalde, eğlence üst seviyelerdedir. İlk gün yakılan ateşle kötü ruhlardan arınan ve iyiliği kutlayan halk, ikinci gün baharı tüm renkleriyle karşılar. Hayatınıza renk katmak için Hindistan’daki bu çoşkulu festivale bir mart ayında mutlaka gidin ve sadece eğlencenin tadını çıkarın. Yanınıza eski bir tişörtünüzü ve sulu boyalarınızı da almayı unutmayın.

Holi Festivali başlıyor

Hindistan ‘ın dünyaca ünlü Holi Festivali ‘ni ilk gün Rajasthan Eyaleti’nde izledim. Jaipur Belediye Başkanı’nın kocaman bir davulu çalması ile başlayan resmi törenler gerçekten keyifli geçti. Her ne kadar Matura’da ki halkın kendi başına organize ettiği kutlamalar kadar coşkulu ve doğal olmasada insanlar burada da inanılmaz eğleniyorlar. Özellikle turistler için organize edilen bu kutlamada da insanlar birbirlerini boyayarak kutsuyor.
Hindistan Holi Renkler Festivali ve Tüm Hindistan Turları Tıklayın

Hindistan Holi Festivali

Rajasthan Eyaleti’nde resmi Holi kutlamalarına katıldıktan sonra gece tren ile Matura’ya, yani Holi’yi halkın arasında kutlayacağımız yere doğru yola çıkıyoruz. Sabah önce Agra’ya yani Tac Mahal’ın olduğu yere, sonra ise Mathura’ya, Matura’dan da Vrindaban’a geçtik. Vrindaban’da halkın arasında Holi kutlamaya başlayınca bir süre sonra fotoğraf çekmeyi bile unutuyorsunuz. Siz de kendinizi o renkli, büyülü ortama kaptırıyor ve Holi’nin çılgın dünyasına dalıveriyorsunuz. Bu muhteşem etkinlik öğleden sonra geç saatlere kadar sürüyor. Etkinliği sonuna kadar yaşıyor ve fotoğraflıyoruz. Düşünüyorum da, hiç bu kadar keyifli bir etkinliğe katılmamış, fotoğraf çekerken bu kadar keyif almamıştım. Kendi kendime, “İyi ki gelmişim. Gelmişim ama iyi ki Holi ‘yi burada Vrindaban’da kutlamışım” diyorum.

Hindistan Renkler Festivali Holi & Hindistan Turları Video;

Hindistan Holi Renkler Festivali Turu

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hindistan, Hindistan festival, Hindistan Festival Turları, hindistan fotoğraf, hindistan fotoğrafçılık turları, Hindistan gezilecek yerler, Hindistan Holi Festivali, Hindistan turu, Holi Festivali, Holi Festivali ne zaman, Holi Festivali turu, Holy Festivali, Renkler Festivali, Renkler Festivali Turları, Tahir Özgür, Tahir Özgür hindistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları