Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hindistan ilk insansız uzay mekiğini fırlattı

24 Mayıs, 2016 | 09:57

hindistan uzay Hindistan ilk insansız uzay mekiğini uzaya yollayarak yeniden kullanılabilir roket üretimi yarışına katıldı.

Hindistan’ın güneyindeki Andhra Pradesh şehrinden kalkan 6,5 metre yüksekliğinde ve 1,75 ton ağırlığındaki ‘mini’ uzay mekiğinin atmosferde 70 kilometre mesafe katetmesi hedefleniyordu.

NASA’nın 2011 yılında Uzay Mekiği Programı’nı durdurması yeniden kullanılabilir uzay aracı üretiminde uluslararası bir rekabet başlatmıştı. Yeniden kullanılabilir roket modelleri uzay keşfi maliyetini büyük ölçüde azalttığı için yoğun ilgi görüyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre: Bir süredir uzay programına önemli ölçüde yatırım yapan Hindistan’ın bu zamana kadar yaptığı en kayda değer uzay keşfi girişimi 2013 yılında Mars’a yolladığı uydu oldu. Hindistan, önümüzdeki 10 yıl içinde uzaya tam kapsamlı yeniden kullanılabilir bir uzay mekiği yollamayı hedefliyor.

Pazartesi günü fırlatılan ‘yeniden kullanılabilir uzay aracı’ (RLV-TD)’nin çıkışı Sriharikota’dan yapıldı.Aracın uçuşu tamamlaması beklenmiyor.

Deneyin asıl amacı Uzay Araştırma Organizasyonu’nun (Isro) hipersonik hıza ulaşma ve insansız iniş konusunda veri toplamaktı. Bu modeli geliştirmek Hindistan’ın beş yılını aldı ve toplamda 14 milyon dolara mal oldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Andhra Pradesh, Hindistan, Hindistan Haberleri, Hindistan uzay, hindistan uzay mekiği, Uzay Mekiği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları