Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Herakles Lahdi, Türkiye’ye Dönüyor

27 Mart, 2017 | 09:24
Herakles Lahdi Türkiye

Herakles Lahdi Türkiye’ye İade Ediliyor.

Herakles Lahdi, Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcının Açıklaması Üzerine Türkiye’ye Dönüyor

Herakles Lahdinin İsviçre’nin Cenevre gümrüğünde ele geçirildiğini anımsatan Nabi Avcı, Lahdin Türkiye de bulunan Perge Antik kenti kökenli ve Herkül’le ilgili olduğunu açıkladı.

Milattan önce 2.yüzyıl, Roma dönemine ait lahdin 235 cm boyunda ve 112 cm genişliğinde olduğu bilgisini veren Nabi Avcı, şu açıklamada bulundu;

” 2010 senesinde Cenevre serbest limanında, İsviçreli yetkililer tarafından gerçekleştirilen envanter kontrolünde el konulmuştu. Cenevre başsavcılığı ve Antalya Cumhuriyet başsavcılığı tarafından kapsamlı bir müşterek çalışma yürütüldü ve bu çalışmalar neticesinde Herakles Lahdi Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik kenti nekropolünde, 1960 yıllarında meydana gelen kaçak kazılar da bulunduğuna ve yurt dışına çıkarıldığına ilişkin önemli delillere ulaşıldı. Cenevre başsavcılığı lahdin 2015 yılında iadesine karar verdi. Bu karar 2 mayıs 2016 Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza Dairesi tarafından onaylandı. Daha sonra İsviçre Federal mahkeme nezdinde itiraz edildi. Sonra bizim itiraz girişimlerimiz sonucunda geri çevrildi. İtirazlar çekilince İade kararı onaylanmış oldu. Bunun sonucunda Lahit kısa zamanda makamlarca Türkiye’ye iade edilmiş olacak. Bu yurt dışındaki eserlerimizin iadesi açısından önemli bir adımdır.”

 


 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cenevre, Herakles Lahdi, İsviçre, Türkiye,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları