Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Herakles Lahdi, Türkiye’ye Dönüyor

27 Mart, 2017 | 09:24
Herakles Lahdi Türkiye

Herakles Lahdi Türkiye’ye İade Ediliyor.

Herakles Lahdi, Kültür Ve Turizm Bakanı Nabi Avcının Açıklaması Üzerine Türkiye’ye Dönüyor

Herakles Lahdinin İsviçre’nin Cenevre gümrüğünde ele geçirildiğini anımsatan Nabi Avcı, Lahdin Türkiye de bulunan Perge Antik kenti kökenli ve Herkül’le ilgili olduğunu açıkladı.

Milattan önce 2.yüzyıl, Roma dönemine ait lahdin 235 cm boyunda ve 112 cm genişliğinde olduğu bilgisini veren Nabi Avcı, şu açıklamada bulundu;

” 2010 senesinde Cenevre serbest limanında, İsviçreli yetkililer tarafından gerçekleştirilen envanter kontrolünde el konulmuştu. Cenevre başsavcılığı ve Antalya Cumhuriyet başsavcılığı tarafından kapsamlı bir müşterek çalışma yürütüldü ve bu çalışmalar neticesinde Herakles Lahdi Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Perge Antik kenti nekropolünde, 1960 yıllarında meydana gelen kaçak kazılar da bulunduğuna ve yurt dışına çıkarıldığına ilişkin önemli delillere ulaşıldı. Cenevre başsavcılığı lahdin 2015 yılında iadesine karar verdi. Bu karar 2 mayıs 2016 Cenevre Adalet Mahkemesi Ceza Dairesi tarafından onaylandı. Daha sonra İsviçre Federal mahkeme nezdinde itiraz edildi. Sonra bizim itiraz girişimlerimiz sonucunda geri çevrildi. İtirazlar çekilince İade kararı onaylanmış oldu. Bunun sonucunda Lahit kısa zamanda makamlarca Türkiye’ye iade edilmiş olacak. Bu yurt dışındaki eserlerimizin iadesi açısından önemli bir adımdır.”

 


 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cenevre, Herakles Lahdi, İsviçre, Türkiye,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları