Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

“Helal Ekonomi” Tayland’a Katkı Sağlayacak

24 Mart, 2017 | 12:53
Tayland Helal Bilim Merkeziü

Tayland Helal Bilim Merkezi

 

Tayland da Son Yıllarda Gelişme Gösteren “Helal Ekonomi” Tayland Ekonomisine Katkı Sağlayacak

Tayland da nüfusun büyük çoğunluğu Budist olsa da, son yıllarda yükselişte olan “helal gıda” ve “helal turizmden” pay almak için yatırımlar yapmaya başladı. Tayland, 10 milyon müslüman vatandaşa sahip bir ülke, “dünyadaki helal ekonomisinden” payını alabilmek içi helal bilim merkezleri ve helal turistik tesisleri açmaya ve hizmet vermeye hazırlanıyor.

Tayland 67 milyon nüfusuyla Güney Asya’nın büyük ülkelerinden biridir ve helal gıda başta olmak üzere günlük tüketim ürünlerinin üretim sürecinin denetlenmesi ve standarda kavuşturulması amacıyla 2004 yılında Chulalongkorn Üniversitesi bünyesinde kurduğu Helal Bilim Merkeziyle gıdaların tüm üretim sürecinde caiz mamullerin kullanımı amacıyla çalışmalar yapıyor. Dünyanın ilk Helal Bilim Merkezi olarak bilinen merkezin yöneticilerinden Manat Suebsantikul, Bangkok’taki merkezin ardında başka ülkelerde de benzer yerlerin açıldığını ve kendilerinin örnek teşkil ettiğini anlattı.

“Müslüman Olmayanlarda Helali Tercih Ediyor”

Ülkede Müslüman olmayanların da bu standartlar sayesinde helal ürünleri tercih ettiğini anlatan Suebsantikul, “Helal damgalı ürünleri tüketenlerin yüzde 90’ı müslüman olmayanlar. Çünkü helal olanın temiz ve sağlıklı olduğunu biliyorlar.”dedi. Helal ürünlerin ülke ekonomisine de ciddi katkı sağladığını anlatan Suebsantikul, geçen yıl 6,1 milyar doların üzerinde ihracat yapıldığını söyledi.

Helal Oteller Yaygınlaşıyor

Dünyanın önemli turizm destinasyonlarından olan Tayland, yakın coğrafyadaki Endonezya, Malezya, Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerin yanı sıra körfez bölgesinden gelecek Arap turistler için helal konseptli otelciliğe ağırlık vermeye başladığı bildirildi. Müşterilerine verdiği hizmetlerde helal gıda kullanmasıyla ön plana çıka otellerden olan Bangkok’taki Al Meroz Hotel’in Genel Müdürü Sanya Saengboon, “Müslüman dostu- helal odaklı” sloganıyla yola çıktıklarını ve bir yılda yüzde 90’a varan doluluk oranı yakaladıklarını bildirdi.

 

Dünyada Helal Ekonomi 3 Trilyon Dolar

Dünyada artan Müslüman nüfusun gelir ve yaşam seviyesinin insanların yaşam tarzına göre tatil yapma beklentilerini de yükseltti. Helal Bilim Merkez verilerine göre, dünyada “helal ekonomi” yıllık yaklaşık 3.2 trilyon dolarlık bir paya sahip. Bunun 2 trilyon dolarını ürünler oluştururken, 1,2 trilyon dolarlık kısmı da helal hizmet sektörüne ait.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Helal Bilim Merkezi, Helal Ekonomi, Tayland,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları