Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hazar’ın İncisi Yalova’dan yola çıktı

07 Ağustos, 2013 | 12:16

Hazar'ın İncisi Yalova'dan yola çıktı Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi iş ortaklığıyla Azerbaycan Hükümeti için inşa edilen, 650 kişi kapasiteli yolcu gemisi Mirvari, Hazar Denizi’nde yol almak üzere Yalova’dan demir aldı.

Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi’nin iş ortaklığıyla Azerbaycan Hükümeti için inşa edilen 650 kişi kapasiteli yolcu gemisi Mirvari, Hazar Denizi’nin incisi olmak üzere yola çıktı.

Özata Tersanecilik’te düzenlenen törenle, Mirvari teslim edilmek üzere demir aldı. Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven’in evsahipliğinde, Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Ak Parti Yalova İl Başkanı Mehmet Pehlivan, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral ve Asia Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Elchin Khalilov’un katılımıyla gerçekleştirilen demir alma törenine ilgi büyüktü.

Törenin açılış konuşmasını yapan Özata Tersanecilik Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven, Asia Denizcilik ile kurulan iş ortaklılığıyla birlikte dünya denizcilik sektörünün gözünü Türkiye’ye çevirdiklerini söyledi.

Azerbaycan Hükümeti’nin Hazar Deniz’indeki incisi olacak Mirvari için Türk mühendis ve işçilerinin 1 yıldır çalıştığını belirten Ataseven, geminin VIP restoran, VIP yolcu salonu ile 650 yolcuya hizmet vereceğini belirtti.

Törende konuşan Asia Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Elchin Khalilov da Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi iş ortaklığının 2 yıl öncesine dayandığını belirterek, “2008 yılında Türkiye’de Rusya için 5 gemi yaparken Özata Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ataseven ile tanıştık. Sonra da 2010 yılının ortalarında Asia Denizciliği kurduk. 2011’de de Özata ile bir iş ortaklığı oluşturarak dünyanın en büyük kompozit ihalesini kazandık. Bu bizim için dönüm noktasıydı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açmış olduğu ihale ile dünyada ilk kez bu ebatta yapılacak 15 adet karbon kompozit yolcu gemisinin ilkinin omurgasını geçtiğimiz ay tamamlayarak törenle tüm kamuoyuna tanıttık” dedi.

Bugün Azerbaycan Hükümeti için 1 yılda tamamlanan yolcu gemisini Yalova’dan Hazar’a gönderdiklerini söyleyen Klalilov, 300 Türk’ün görev aldığı “inci” anlamına gelen Mirvari’nin 650 kişilik kapasitesiyle Türk mühendislerinin Hazar’daki gururu olacağını vurguladı.

Khalilov, Mirvari’nin yapımı için gerek Azerbaycan gerekse Türk hükümetinin desteklerini esirgemediğinin altını çizdi.

Türkiye’ye yeni yatırımlar yolda

Azeri bir iş adamı olarak Türkiye’de iş yapmaktan gurur duyduğunu belirten Khalilov, “Türkiye yabancı yatırımcılar için güvenli bir liman. Bir süre önce Özata ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne 4 adet yolcu gemisi yapmak üzere ihaleye girdik. Türkiye’de yeni projelerimiz, yatırımlarımız gündemde” diye konuştu.

Elchin Khalilov,1991 yılında Bakü Denizcilik Lisesi ve ardından 1998 yılında Rusya Federasyonu Denizcilik Akademisini başarı ile bitirip, Hazar Deniz Gemicilik’de makine mühendisi olarak görev aldı. Babası da denizci olan Khalilov, birçok ülkede turizmden lojistiğe, otomotivden gsm ve kuyumculuk sektörüne, farklı kulvarlarda çalışıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Asia Denizcilik, Asia Denizcilik Elchin Khalilov, Asia Denizcilik ve Özata Tersanesi, Asia Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Elchin Khalilov, Azerbaycan, Azerbaycan Mirvari, Elchin Khalilov, Mirvari, Mirvari yolcu gemisi, Özata Tersanesi, Rusya Federasyonu Denizcilik Akademisi, Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları