Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hazar Gölü çekildi, ‘Batık Şehir’ ortaya çıktı!

19 Ekim, 2018 | 14:47

Hazar Gölü çekildi, Batık Şehir ortaya çıktı!

Hazar Gölü çekildi, ‘Batık Şehir’ ortaya çıktı. Elazığ’daki Hazar Gölü’nde bulunan ve ‘Batık Şehir’ olarak bilinen tarihi yerleşim alanında suyun çekilmesiyle 1,5 kilometre uzunluğundaki surlar ve su altı kalesi, kısmen de olsa ortaya çıktı.

Elazığ’a bağlı Sivrice ilçesindeki Hazar Gölü’nde bulunan ve ‘Batık Şehir’ olarak bilinen tarihi yerleşim alanında suyun çekilmesiyle 1,5 kilometre uzunluğundaki surlar ve su altı kalesi, kısmen ortaya çıktı.

Batık Şehir Hazar Gölü'nün çekilmesiyle ortaya çıktı

Hazar Gölü çekildi, ‘Batık Şehir’ ortaya çıktı!

1830’lu yıllardan itibaren Hazar Gölü’nde yükselme meydana gelmesi sonucu sular altında kalan, gölün güneybatısındaki ‘Kilise Adası’ denilen noktadan tepeleri görülebilen ‘Batık Şehir’, suyun çekilmesiyle havadan kısmen görüntülendi.

11. yüzyıla ait kalıntıların yoğunlukta olduğu; ancak arkeolojik buluntulardan 4 bin yıl öncesine ait izleri de barındırdığı sanılan batığın, UNESCO tarafından tescillenmesiyle bölgenin cazibe merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Konu ile açıklamalarda bulunan Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, tarihi yerleşim alanındaki surların uzunluğunun 1,5 kilometre olduğunu belirtti. Batığın, kent için önemli olduğunu vurgulayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Müthiş bir keşif yaptık. Hazar Gölü’nde ‘Batık Şehir’in olduğu yerde surlara ve su altı kalesine ulaştık. Fırat Üniversitemizle birlikte çalışmalarımız devam ediyor.

Hızlı bir şekilde arkeolojik çalışmaları başlatıyoruz. Surların uzunluğu 1,5 kilometre. ‘Batık Şehir’in gün yüzüne çıkması ile birlikte yerli ve yabancı turist sayımız da daha büyük bir artış meydana gelecek” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batık Şehir, Çetin Oktay Kaldırım, Elazığ, Elazığ Valisi, Hazar Gölü, Sivrice,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları