Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Havayolu şirketlerine turist başına prim

04 Haziran, 2009 | 12:30

Hükümet, ekonomik krizin etkilerini azaltmak amacıyla teşvik paketine son şeklini verirken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, turistik işletmelerin “döviz getiren şirket” ve “ihracatçı şirket” kapsamında değerlendirilerek teşviklerden yararlandırılacağını açıkladı.

Günay, 25 milyon turistin 20 milyonunu uçakla Türkiye’ye getiren havayolu şirketlerine ise turist başı 1 dolar prim verileceğini kaydetti. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın bu düzenlemelere olumlu baktığını belirten Günay, haziran sonuna kadar gerekli yasa ve yönetmeliklerin çıkarılacağını kaydetti.

Günay, domuz gribi nedeniyle iptallerin söz konusu olmadığını kaydederek, “Ciddi bir domuz gribi vakası Türkiye’de olmadığı kanaati yaygınlaşırsa, bu turizmi olumlu etkileyebilir” diyerek, sürecin fırsata çevrilebileceğini kaydetti.
Günay, TBMM kulisinde Milliyet aracılığıyla şu mesajları verdi:

DOMUZ GRİBİ İPTALİ YOK: Domuz gribi konusunda şu anda Türkiye’de vahim sayılabilecek bir durum yok. Domuz gribi Türkiye’ye giremiyor. Ciddi önlemler alınıyor. İsrail’de Amerika’da yüzlerce olay var. Paniğe gerek yok. Havaalanlarında önlem alınıyor.

Hastanelerde gerekli tedbir alınıyor. Avrupa’da, Amerika’da da vakalar var, insanlar ölüyor. Alınan tedbirlerimiz yüksek. Turizm iptalleri yok. Kazasız atlatırsak ciddi bir domuz gribi vakası Türkiye’de olmadığı kanaati yaygınlaşırsa, turizmi olumlu etkileyebilir. Avrupa’da ciddi sıkıntı var. Türkiye geçen yılla yarışıyor. 2-3 ay daha geçen yıl seviyelerini yakalamaya çalışırsak, kriz sıkıntısını da atlatmış olacağız.

Döviz getiren hizmet

İSTİHDAM DESTEĞİ: Çalışma Bakanlığı ile düşük sezonlarda istihdama kolaylık getirilmesi konusunda ilke anlaşması yapıldı. Ama somutlaşmadı. Döviz getiren hizmet sektörü sayılarak KOBİ desteğinden yararlanması için yönetmelik çalışması yapılıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tasnif yapacak, KOBİ’lerle ilgili. Turizmde çalışanları döviz getiren hizmet sektörü olarak vasıflandıracak. KOBİ desteğinden yararlanacağız.

İHRACATÇI SAYILACAK: Turizm işletmelerinin ihracatçı sayılarak teşviklerden yararlanması için çalışma yapılıyor. İhracatçı sayılması konusunda Hazine’den olumsuz bir görüş çıkmıştı. Bu konuda yeni bakan arkadaşımdan rica ettim. Yeniden irdeleyecekler. Bunları adım adım takip ediyoruz. Başka bakanlıkların da işbirliğini gerektirince gecikme oluyor.

‘Maliye kaynak arıyor’

TURİST BAŞI 1 DOLAR: Maliye Bakanlığı ile görüşüyoruz. Havayolu taşıma şirketlerine destek vermemiz gerekiyor. Çok ciddi şekilde turizme dönük sirkülasyonu onlar sağlıyor. Hep Akdeniz havzasındaki turizm kuruluşları destekleniyor. Geçen yıl 26 milyon geldi, 20 milyonu havayoluyla gelmiş. Kişi başına yarım dolar veya 1 dolar prim verelim diye mutabıktık. Yeni Maliye Bakanı’yla da mutabakata vardık. Şimdi kaynak arıyor.

İÇ TURİZM KAMPANYASI: İç turizme dönük kampanya başlattık. Yoğun talep görüyor. Mavi Bayrak törenine gitmiştim. Uzatılmasını istediler. Bu hafta görüşeceğiz. Rezervasyonların tarihlerine göre yüzde 40’lara varan indirimler söz konusu. Okulların kapanmasını ona göre değiştirdik. İç turizmde hareketlilik var.

BAŞBAKAN DESTEKLİYOR: Önemli bir turizimci arkadaşımız açıklama yapıyor. ‘Herkes turizme güveniyor ama destekte geri kalıyor’ diye. Ben de geçen akşam aynı yakınmayı Başbakan’a ilettim. ‘Somut destek vermemiz gerekiyor’ dedim. Başbakan’ın yaklaşımı olumlu, destek veriyor. Ama işin ucu ekonomiye dayanınca biraz ağır ilerliyor. Sanıyorum haziranda tatil olmadan birkaç yasa çıkarırız. (Milliyet)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Günay, İsrail, Sektörel Turizm Haberleri, Turizm teşvik paketi, Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları