Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Havayollarının durumu 9/11’den daha kötü

17 Eylül, 2009 | 09:49

Havayollarının durumu 9/11'den daha kötü Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği (IATA), havayollarının içinde bulunduğu ekonomik durumun daha önce hiç bu kadar kötü olmadığını açıkladı.

IATA Başkanı Giovanni Bisignani sektörün 2009 yılı kaybının daha önceki tahminlerinin de ötesine geçerek 11 milyar dolara ulaşacağını aktardı.

IATA, havayolların ekonomik kaybının en büyük nedeni olarak yakıt fiyatlarının artmasını ve karların beklenenden düşük olmasını gösterdi. Böylece havayollarının gelirlerinde yüzde 15 düşüş meydana geldi. Bisignani, durumun 11 Eylül’de yaşanandan krizden daha büyük olduğunu ifade etti. Havayollarının 2001-2002 periyodunda toplam kaybının 24.3 milyar dolar olduğunu belirten Bisignani 2008-2009 dönemindeki kaybın 27.8 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini aktardı.

Havacılık sektörünün 2009-2010 dönemi hakkında bilgi veren Bisignani, 2009’da sektörün 50 milyar dolar civarında bir miktarı yakıta harcamasını yolcu trafiğinin yüzde 12, kargo taşımacılığının ise yüzde 15 düşmesinin beklendiğini bildirdi. Bu yıl, ekonomi sınıfında uçan yolcu sayısı yüzde 5 düşerken business class ve first class gibi üst düzey sınıfta yüzde 20 oranında bir düşüş yaşandı. Havayollarının uçakların ön bölümünden para kazandığını söyleyen Bisignani, “çok yüksek trafik hacimleri olsa bile 2008’deki gelir seviyelerine 2012-2013 döneminden önce ulaşılamayacak” şeklinde konuştu.

2010 yılında da IATA havayollarının 3.8 milyar dolar kayıp yaşayacağını öngörüyor. Böylece üç yılın toplam zararı 31.6 milyar dolara ulaşacak.

Habertürk

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Giovanni Bisignani, Havacılık sektörü, Havayolu haberleri, IATA Başkanı Giovanni Bisignani, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Uluslararası Havayolu, Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları