Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

3. havalimanına aynı anda 3 uçak iniş-kalkış yapabilecek

15 Nisan, 2013 | 21:28

3. havalimanına aynı anda 3 uçak iniş-kalkış yapabilecek İstanbul’a inşa edilecek 3. havalimanına aynı anda 3 uçak iniş yapabilecek.

Yeni havalimanının tam kapasite ile çalışması durumunda pist başına saatte 19 adet uçak iniş veya kalkış yapabilecek. Bu hesaplamalar ile 3,15 dakikada bir uçak pistlere iniş veya kalkış yapabilecek.

İstanbul’a yapılacak yeni havalimanı ile ilgili ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı ÇED Raporu’nda çalışma ile ilgili önemli detaylara yer verildi. Bakanlığın Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce yürütülecek çalışmalar, İstanbul Avrupa Yakası’nda Arnavutköy ve Eyüp İlçeleri’nde yapılacak. Proje alanı toplam 76 milyon 500 bin metrekarelik alanda yer alıyor. Proje alanının arazi kullanımlarına göre 6 bin 172 hektarı orman, bin 180 hektarı madencilik ve diğer kullanım, 660 hektar gölalanı, 236 hektar mera, 60 hektar kuru tarım (nadassız), 2 hektar fundalık alan ve proje alanının yaklaşık yüzde 2,47’lik (189 hektar) kısmı özel mülkiyet arazisi.

6 ANA PİSTİ OLACAK

İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı projesi kapsamında 6 adet ana pist, 4 adet apron ve pistlere ait taksirutların yapımı planlanıyor. Proje kapsamında iç ve dış hatlar terminal binaları ve havalimanı için gerekli diğer tüm tesislerin (giriş kontrol binası, teknik blok-kule, DHMİ hizmet binası, itfaiye binası, iş makineleri ve oto garajı, emniyet binası, regülatör binası, güç merkezi, ısı merkezi, su deposu, gümrük binası, vb.) yapımı gerçekleştirilecek.

Yolcu taleplerindeki artışın Türkiye’deki nüfus artışına doğru orantılı olacağı varsayımı ile gelecekte taşınacak potansiyel yolcu sayısının kademeli olarak inşa edilecek havalimanının tam kapasiteye ulaşması ile yıllık 150 milyon yolcu (giden ve gelen yolcu toplamı) olması planlanıyor.

Havalimanı dünyadaki en büyük uçaklara hizmet verebilecek şekilde inşa edilecek ve aynı anda 3 uçak iniş veya kalkış yapabilecek. İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı Projesi’nin alt yapı proje bedeli 2 milyar 900 milyon Euro olmak üzere yaklaşık 6 Milyar 757 milyon TL’ye mal olması planlanıyor. Proje kapsamında yap-işlet-devret modeli ile ihaleye çıkılacak ve ihaleyi kazanan firma tarafından finansal kaynak sağlanacak. Havalimanı inşaat çalışmalarında ilk etap 42 ayda tamamlanacak. Daha sonraki etapların inşaatı 1. etabın işletmeye alınması ile devam edecek. Tüm etaplarının tamamlanması 25 yıl sürecek.

PROJENİN 2038’DE TAMAMLANMASI PLANLANIYOR

4 etapta gerçekleştirilecek proje çerçevesinde, ilk etapta ana terminal binası 2 pist ve kargo pisti inşa edilecek. İkinci etapta alanın doğusunda denize dik uzanan 3. pist ve terminal binası, 3. etapta ana pistin batısında kalan denize dik 1 pist ve terminal binası, en son ve 4.etapta ise alanın batısında kalan denize dik 6. pist ve terminal binaları inşa edilecek. İlk etabın 42 ayda tamamlanarak işletmeye alınması planlanmakta. En yüksek yolcu kapasitesine ulaşıldığı zaman sonraki etapların inşasına başlanılacak. Projenin tam kapasite ile 2038 yılında tamamlanması planlanıyor. Yatırım ve işletme süreci göz önüne alındığında faaliyetin inşaat aşamasında 80 bin, işletme aşamasında 120 bin kişinin çalışacağı tamin ediliyor.

İstanbul Bölgesi 3. Havalimanı projesi kapsamında 3.750×60 m boyutlarında 4 adet pist, 3.500 x 60 m boyutlarında 1 adet pist ve 1 adet jumbo jetler için 4.100 x 60 m boyutunda pist yapımı planlanıyor. Ayrıca yapılacak olan pistlerin yanlarına bakım sırasında kullanılabilmesi için yan pistler yapılacak.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3. havalimanı, 3. Havalimanı ÇED Raporu, 3. havalimanı iniş kalkış, ÇED Raporu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları