Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf’ten yeni sürpriz

06 Temmuz, 2009 | 11:06

Hasankeyf Ilısu barajı nedeniyle sular altında kalma tehlikesi süren Hasankeyf’te ilk kez kazılan höyükte 15 bin yıl öncesine ait kalıntılar bulundu.

Kazı başkanı Batman Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, buluntularla ilgili kesin sonuçları önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirterek, “Bugüne dek Hasankeyf’te 3 bin yıl öncesine ait mağaralar biliniyordu. Fakat bir aydır açtığımız höyükte 14-15 bin yıl öncesine ait kültürün bulgularına rastladık” dedi.

Uluçam başkanlığında Ege Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Gülriz Közbe yönetimindeki 40 kişilik ekiple bir aydır Hasankeyf’te Dicle Nehri kenarındaki höyükte ilk kez yapılan çalışmalar, heyecanlı sonuçlar verdi.

Prof. Dr. Uluçam, kazıyı şöyle anlattı:

“Mağara öncesinin yerleşim birimi sayılacak höyükte önemli bulgulara rastlanıldı. Bazı iskeletlerde bulundu. Bilimsel incelemelerin ardından Hasankeyf’in tarihi de netleşmiş olacak. Şu anki bulgulara göre, 15 bin yıllık tarih ortada. Dicle Nehri kenarındaki höyükte orta taş çağ öncesinin ilk evleri, yerleşim yerinin olduğu höyüğü önemsiyoruz. Üç ayrı bölgede de kazı var. Fakat höyükte Hasankeyf’in tarihini değiştirecek ciddi bulgulara rastlamanın heyecanını yaşıyoruz.”

Selahiye Bahçeleri mevkiinde Artuklu Dönemi’ne ait ayakta kalabilen tek köşkü de koruma altına aldıklarını belirten Prof. Dr. Uluçam, “Baraj yapılsa da yapılmasa da burası su havzası dışında kalacak. Köşkü eyvan ve havuzuyla birlikte turizme kazandıracağız. Köşkte dönemin hükümdarları kalıyordu” dedi. (Radikal)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdüsselam Uluçam, Batman, Batman Üniversitesi, Dicle Nehri, Ege Üniversitesi, Gülriz Közbe, Hasankeyf, Hasankeyf kazıları, Selahiye Bahçeleri,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları