Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf’teki 9 mağara butik otele dönüşüyor!

19 Eylül, 2018 | 10:36

Hasankeyf'teki 9 mağara butik otele dönüşüyor

Hasankeyf’te 9 mağaranın butik otel olarak turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar 5-6 ayda bitirilecek.

Batman’ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyündeki 9 mağaranın butik otele dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar yeni yılda tamamlanacak.

Hasankeyf’teki 9 mağara butik otele dönüşüyor

Hasankeyf Kaymakamlığı tarafından 2015 yılında hazırlanan, Valilik ve Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) desteğiyle hayata geçirilen “Üçyol Ekolojik Köy Projesi” kapsamında 9 mağaranın turizme kazandırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Mağaraların 3 milyon lira bütçe ile restorasyonu devam ediyor. İtalya’daki benzer çalışmaların incelenmesiyle yürütülen çalışmalarla mağaralar yatak odasına dönüştürülüyor, banyo ve tuvaletler ise kayalar oyularak yapılıyor.

Kimi büyük mağaralar, yöresel taşlarla bölümlere ayrılıyor, mağara içinde yer alan tarihi işlemeler ise cam fanuslarla teşhire hazırlanıyor. Mağaraların butik otele dönüştürülmesiyle tarihi Hasankeyf Kalesi’nin de turizme açılması planlanıyor.

Hasankeyf'teki 9 mağara yeni yılda butik otele dönüşecek

Çalışmalar Şubat-Mart gibi tamamlanacak

Çalışmaları yerinde inceleyen ve projenin uygulama sorumlusu Aslı Özbay’dan bilgi alan Batman Valisi Ahmet Deniz, projenin 5-6 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Vali Ahmet Deniz, “Üçyol köyümüzde başlattığımız ekolojik köy projesi devam ediyor. Buradaki mağaralarımızı restore ederek turizme kazandırıyoruz. Hasankeyf’te 2 bin 500 yıllık bir hayat var. Hasankeyf’te kale civarında su altında kalmayacak olan 3 bini aşkın mağara var. Bu değeri ayağa kaldıralım istiyoruz. Yani hem koruyalım hem de kullanalım arzusundayız. Kendi değerlerimize, kültürümüze sahip çıkalım istiyoruz.”ifadelerini kullandı.

Taş evler de turizme kazandırılacak

Batman Valisi Deniz, bir açık hava müzesi olan Türkiye’nin kültür turizminin yapılabileceği ender ülkelerden olduğunu belirtti. Mağaralardaki çalışmaların tamamlanmasının ardından köydeki taş evlerin de dokuları korunarak turizme kazandırılması için çalışma yapılacağını vurgulayan vali Deniz, “Bu proje ile köyün içerisindeki taş evler de turizme kazandırılsın, köyde yetiştirilen ürünleri ikram edelim istiyoruz. İnsanlar buraya gelsin, tarihini, kültürünü teneffüs etsinler, onları tarihe yolculuk yaptıralım istiyoruz. Onun için Hasankeyf çok önemli bir değerimiz. Buradaki çalışmaların ardından kalede de çalışma yaparak turizme kazandırmış olacağız.” şeklinde konuştu.

“Burada yatırım yapmak isteyenlere örnek olacak”

Projenin uygulama sorumlusu Aslı Özbay da, çalışmanın tamamlanmasıyla bölgenin ilk mağara otelini kazanmış olacağını aktararak, “Otelimizi 2019 yılının şubat, mart aylarında teslim edeceğiz. Bu çalışma burada yatırım yapmak isteyenlere örnek olacak. İçerisinde kahvaltı salonu, doğa manzaralı verandaları olan kendine has kaya bir otel olacak.

Başka otellere benzemeyecek. Bu mağaralar ilk olarak insanlar yaşarken sonraları ahır olarak kullanılmış şimdi ise yeniden dönüştürüyoruz. Burası, insanlara buraların gerçek hikayelerinin anlatıldığı bir mekan olacak.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
9 mağara butik otele dönüşüyor, Aslı Özbay, Batman, Batman Valisi Ahmet Deniz, Dicle Kalkınma Ajansı, Hasankeyf'teki 9 mağara, Taş evler, Üçyol Köyü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları