Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf’in turizme açılması için imzalar toplandı

27 Aralık, 2010 | 17:29

Hasankeyf ören yerinin ziyarete açılması için başlatılan imza kampanyası kapsamında toplanan imzalar Başbakanlık, Kültür Bakanlığı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı ve Batman Valiliği’ne gönderildi.

13 Temmuz 2010 tarihinden yukarı şehirde bir kaya parçasının düşmesinin ardından ziyaretçilere kapatılan Hasankeyf ören yeri ve su kenarındaki çardak restoranların açılması için Hasankeyf Yaşatma Girişimi tarafından, iki hafta önce başlatılan imza kampanyası sona erdi. Toplanan bin imza Hasankeyf Postanesi önünde yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından, Başbakanlık, Kültür Bakanlığı, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Başkanlığı ve Batman Valiliğine gönderildi. Postane önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Yaşatma Girişimi Sözcüsü İpek Taşlı, Hasankeyf ören yerinin kapatılması ile Antik kentin başlıca geçim kaynağı olan turizme darbe vurulduğunu ileri sürdü.

Söz konusu olaydan sonra onlarca iş yerinin kapandığı, yüzlerce insanın işinden olduğunu belirten Taşlı, “İnsan hayatı için risk olarak görülen tehlikeleri teknik açıdan bertaraf etmek yerine, yetkililer Antik kente girişi yasaklayarak burayı insansızlaştırmayı en uygun çözüm olarak önümüze koymuşlardır. İnsan hayatı için endişe edenler, buradaki halkın geçim kaynaklarını kaybederek yoksullaşmasını görmezden gelmişlerdir.” dedi.

“KAPADOKYA’DA PERİBACASI ÇÖKTÜ AMA ZİYARETE KAPATILMADI”

Daha sonra konuşan, girişim üyesi Recep Kavuş ise, yıllardır baraj yapılacağı bahanesiyle her türlü yatırımın esirgendiği Hasankeyf’in kaya düşebilir gerekçesi ile tamamen insansızlaştırılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Hasankeyf’in taş yapısına benzer eski yerleşim alanlarında kaya düşmesinin doğal olduğuna dikkat çeken Kavuş, “Nitekim Cumartesi günü Kapadokya da bir peri bacası düşmüş ama Kapadokya Turizme ziyarete kapatılmamıştır.” diye konuştu.

Nüfusu 2 Bin 600 olan Hasankeyf’te bin imzanın toplanmasının önemli olduğuna vurgu yapan Kavuş, çocukları çıkardığınızda hemen hemen tüm Hasankeyflilerin imza attığına dikkat çekerek, 12 Bin yıllık kültür mabedinin kaderine terk edilmemesi çağrısında bulundu.
13 Temmuz 2010 tarihinden yukarı şehirde düşen bir kaya parçası sonrası Hasankeyf Kale kapısı Dicle kenarında bulunan çardaklara giden yola demir kapı ve parmaklık çekilerek ziyaretçilere kapatıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hasankeyf, Hasankeyf Turizm, Hasankeyf Turizm İmza, Hasankeyf Tursist, Hasankeyf Yaşatma Girişimi, Turizm Tatil Seyahat,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları