Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf için tarihi karar

23 Mart, 2011 | 18:25

Hasankeyf, geleceğini ilgilendiren çok önemli günlerden birini yaşıyor. Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ile ilgili açılan dava nedeniyle bilirkişi heyeti bölgede inceleme yapıyor.

Hasankeyf, Dicle Nehri yok edilmeli mi yoksa edilmemeli mi konusunda bilirkişi heyetinin vereceği karar büyük önem arz ediyor.

Diyarbakır İdare Mahkemesi, Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Barajı Projesi’nin yapımı ve imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle açılan davada, Batman’ın Hasankeyf ilçesinde keşif ve bilirkişi incelemesi yaptı. Hasankeyf’in durumu ile ilgili çeşitli kesimlerce bugüne kadar farklı görüşler savunulurken, ilk kez yargı denetiminde 3 kişilik bir uzman heyet ile uyuşmazlığın teknik yönü araştırılacak.
Avukat Murat Cano’nun, tarihi Hasankeyf’i sular altında bırakacağı gerekçesiyle Ilısu Baraj Projesi’nin yapımı ile ilgili imzalanan sözleşmenin iptal edilmesi talebiyle, İsviçre şirketler grubu ve Başbakanlık aleyhine Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne açtığı davada, Antik Kent Hasankeyf’te keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Keşif ve bilirkişi incelemesinin Diyarbakır 1. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, mahkeme heyetinin Avukat Murat Cano’nun 12 Ocak 2000’de açtığı davaya ilişkin olarak, ‘uyuşmazlığın teknik yönünü saptamak’ amacıyla yapıldığı belirtildi.

Sabah Hasankeyf’e gelen mahkeme heyeti ve davanın müdahilleri, incelemelerine, Hasankeyf’teki önemli eserlerin başında gelen Artuklular’dan kalma Zeynel Bey Türbesi’nden başladı. Dicle kenarındaki eski köprü ayaklarında inceleme yapan heyet, daha sonra kaleye çıktı.

Hasankeyf kale yolunda toplanan bir grup baraj karşıtı ise heyeti alkışlarla karşıladı. Grup, açtıkları pankartlarla Hasankeyf’in sular altında kalamaması talebinde bulundu.
Hasankeyf’in geleceğini ilgilendiren çok önemli günlerden birini yaşadıklarını belirten Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Türkiye’de on binlerce insanın alınacak kararı gözlediğini belirtti.

Davanın, Hasankeyf’in geleceği açısından büyük önem arz ettiğini belirten eken şunları ifade etti: “Şu anda Hasankeyf’i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı ile ilgili açılan dava nedeniyle bilirkişi heyeti bölgede inceleme yapıyor. Bugün içerisinde şuna karar verecekler; mahkeme Hasankeyf, Dicle Nehri yok edilmeli mi yok edilmemeli mi konusunda bilirkişi heyetinin vereceği karara göre hareket edecek. Burada binlerce insan Türkiye’nin pek çok yerinde on binlerce insan, alınacak kararı gözlüyor. Umarım alınacak karar kısa vadeli bir karar değil. Dileğimiz, bütün dünya geleceği, hepimizin geleceğiyle ilgili Hasankeyf’in yaşaması ile ilgili bir karar olur. Çünkü Hasankeyf sadece geçmişimiz değil, geçmişimize ayna tutuyor. Aynı zamanda geleceğimize yönelik bize çok önemli ipuçları veriyor. Umarım mahkemenin kararı Hasankeyf’in kurtulması yönünde olur.” dedi.
Davayı takip eden Hasankeyf Yaşatma Girişimi üyeleri de Hasankeyf’in kurtaracak bir kararın alınmasını umut ettiklerini söyledi.

AİHM’E DE TAŞINMIŞTI

Ilısu Barajı’nın inşasını ve Hasankeyf’in taşınmasını durdurmak amacıyla, Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek, Hasankeyf kazısını yıllarca yürüten Prof. Dr. Oluş Arık, Hasankeyf’te araştırmalara katılan Mimar Zeynep Ahunbay ve Mimar Arkeolog Metin Ahunbay gibi Avukat Murat Cano da bir süre önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’ne başvuru yapmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hasankeyf, Hasankeyf dava, Hasankeyf haberleri, hasankeyf Ilısu Barajı, Hasankeyf tarihi, Hasankeyf turist sayısı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları