Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı!

17 Ekim, 2018 | 10:34

Hasankeyf Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı!

Hasankeyf Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı. Batman’ın Hasankeyf ilçesinde yapılan çok önemli tarihi eserlerin yer aldığı Hasankeyf Müzesi, birinci etap teşhir çalışmaları tamamlanarak ziyaretçilere açıldı.

Batman’ın en önemli ören yerlerinden biri olan Hasankeyf’te 2013 yılından beri yapımı devam eden Hasankeyf Müzesi kapılarını açtı.

Hasankeyf Müzesi kapılarını ziyaretçilerine açtı

Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet İhsan Aslanlı, Hasankeyf Müzesi’nin birinci etap teşhir çalışmalarının tamamlandığını söyleyerek, Ilısu Barajı HES Projesi Kültürel Varlıkları Koruma Kurtarma çalışmaları kapsamında yürütülen arkeolojik kazılarda çıkarılan tarihi eserlerin müzeye taşındığını açıkladı.

8 bin 150 metrekarelik alana sahip Hasankeyf Müzesi’nin bölgenin arkeolojik değerlerini yansıtma noktasında büyük hizmetler sunacağını ifade eden Mehmet İhsan Aslanlı, birinci etap teşhir çalışmaları sonucunda 700 metrekarelik alanın hizmete açıldığını ifade etti.

“İkinci etap teşhir çalışmaları sürüyor.”

Ziyaretçilere kapılarını açan Hasankeyf Müzesi’nde 19 vitrinde jeolojik taşlar, 3 paleolitik dönem eser vitrini ve 18 vitrinde de neolitik dönem eserlerinin yer aldığını söyleyen Aslanlı, “Ayrıca bu salonda bir köy yerleşmesi ve neolitik dönem ev maketine de yer verilmiştir. Müzede paleolitik, neolitik, kalkolitik, tunç, demir ve ortaçağ dönemlerine ait eserler sergilenecek.

Teşhir edilen eserler, kronolojik düzende, ait oldukları döneme ilişkin görsel canlandırmalarla ziyaretçilerinde o dönemde yaşıyormuş hissi uyandıracak. Müzede binlerce yıl önce Dicle Nehri kenarındaki mağaralarda yaşayan insanların yaşam tarzları da mum heykellerle canlandırılıyor. İkinci etap teşhir çalışmaları sürüyor.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batman, Batman Kültür ve Turizm İl Müdürü, Birinci etap teşhir, Hasankeyf Müzesi, Mehmet İhsan Aslanlı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları