Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf’de kazı çalışmaları yeniden başladı

05 Ağustos, 2010 | 13:40

Batman’ın tarihi Hasankeyf antik kentinde 14 Temmuz çarşamba günü kaya düşmesi sonucu can güvenliği nedeniyle ara verilen kazı çalışmaları yeniden başladı.

Batman Üniversitesi Rektörü ve kazı başkanı Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, can güvenliği nedeniyle iç kalede çalışma ortamı olmadığı için bunun dışında olan Rısk Cami ve Koç Cami denen yapılar topluluğu, yani Ortaçağ kentinin ana merkezi olan alanda çalışmalara başladıklarını söyledi. Tehlike arz eden iç kale dışındaki eski kazı alanları ile kültürel varlıkların bulunduğu mekânların temizlik ve bakımını günlük olarak sürdüreceklerini belirten Uluçam, bu alandaki çalışmalarda, yerli ve yabancı turistlerin daha rahat gezebileceği bir düzenlemeye gideceklerini ifade etti.

“KAZI ÇALIŞMALARINA 120 İŞÇİ KATILIYOR”

Çalışmalara 120 işçi katıldığını belirten Uluçam, kazı çalışmaları sayesinde, “Geçici olarak kapatılan iç kale dışındaki turistik mekanların ziyaretçilere açılması, Hasankeyf’te had safhaya ulaşan işsizlik sorunun çözülmesine de imkan sağlamış olacak.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ihalesi ile her iki camide de kısmi restorasyon ve askılama çalışmalarının devam ettiğini belirten Uluçam, “Buraları bilgi levhalarıyla da donatıp, ziyaretçilerin Hasankeyf hakkında gerçek bilgiye sahip olarak gönül rahatlığıyla gezebileceği bir çalışma yapacağız.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batman, Batman Hasankeyf, Batman Üniversitesi Rektörü, Hasankeyf, Hasankeyf Antik kenti, Hasankeyf Kazı Çalışmaları, Hasankeyf Tatil, Hasankeyf turist sayısı, Hasankeyf Turu, Koç Cami, Prof.Dr. Abdüsselam Uluçam, Rısk Cami,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları