Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği başlıyor / Turizm Haberleri

22 Şubat, 2011 | 15:29

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği başlıyor / Turizm Haberleri

Dünyanın en önemli doğa ve kültür mirası alanlarından biri olan Hasankeyf’in çarşısı yenileniyor. Hasankeyf Belediyesi ve Doğa Derneği gönüllüleri, Ilısu Barajı nedeniyle yok olmaya terk edilmiş bu 10 bin yıllık kültür mirasının çarşısını yenilemek için bir araya geliyor.

Mart ve Nisan aylarında Hasankeyf’in eski çarşısının doğal karakteri korunarak yenilenmesi, böylece daha iyi bir gezi, alışveriş ve toplanma alanı haline getirilmesi hedefleniyor. UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek yer olan Hasankeyf’te bu güne kadar başta turizm olmak üzere hiçbir alanda istihdam yaratıcı projeler gerçekleştirilmedi. Oysa Hasankeyf’e yılda 2 milyon turist geliyor.

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği ile, çarşı sokağındaki binalarda temizlik, tadilat, boyama, tabelaların yenilenmesi, özel bir tasarımla tüm sokakta bütünlük oluşturulması, ahşap gölgelikler yapılması hedefleniyor. Yenileme çalışması kapsamında aynı zamanda bir de seyir terası yapılacak.

Doğa Derneği Hakankeyf Yok Olmasın Kampanyası Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç yaptığı açıklamada “Hasankeyf’te yenileme çalışmaları imece usulü gerçekleşmek üzere her türlü gönüllü, ayni veya nakdi desteklere açık. Hasankeyf için büyük anlam ifade eden bu projeye yapılacak her türlü destek bir dünya mirasının hayatta kalması, bu mirasın sahipleri olan Hasankeyflilerin geleceği için çok önemli bir çaba olacaktır. Destek vermek isteyen kişi ve kurumlar Doğa Derneği ile bağlantıya geçebilir.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hakankeyf, Hakankeyf Haberleri, Hakankeyf Yok Olmasın, Hakankeyf Yok Olmasın Kampanyası, Hasankeyf Çarşısını yenileme, hasankeyf Ilısu Barajı, Ilısu Barajı, Turizm Haberleri, UNESCO Dünya Mirası, UNESCO Dünya Mirası hasankeyf, UNESCO Dünya Mirası Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları