Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği başlıyor / Turizm Haberleri

22 Şubat, 2011 | 15:29

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği başlıyor / Turizm Haberleri

Dünyanın en önemli doğa ve kültür mirası alanlarından biri olan Hasankeyf’in çarşısı yenileniyor. Hasankeyf Belediyesi ve Doğa Derneği gönüllüleri, Ilısu Barajı nedeniyle yok olmaya terk edilmiş bu 10 bin yıllık kültür mirasının çarşısını yenilemek için bir araya geliyor.

Mart ve Nisan aylarında Hasankeyf’in eski çarşısının doğal karakteri korunarak yenilenmesi, böylece daha iyi bir gezi, alışveriş ve toplanma alanı haline getirilmesi hedefleniyor. UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin onda dokuzunu sağlayan dünyadaki tek yer olan Hasankeyf’te bu güne kadar başta turizm olmak üzere hiçbir alanda istihdam yaratıcı projeler gerçekleştirilmedi. Oysa Hasankeyf’e yılda 2 milyon turist geliyor.

Hasankeyf Çarşısını yenileme seferberliği ile, çarşı sokağındaki binalarda temizlik, tadilat, boyama, tabelaların yenilenmesi, özel bir tasarımla tüm sokakta bütünlük oluşturulması, ahşap gölgelikler yapılması hedefleniyor. Yenileme çalışması kapsamında aynı zamanda bir de seyir terası yapılacak.

Doğa Derneği Hakankeyf Yok Olmasın Kampanyası Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç yaptığı açıklamada “Hasankeyf’te yenileme çalışmaları imece usulü gerçekleşmek üzere her türlü gönüllü, ayni veya nakdi desteklere açık. Hasankeyf için büyük anlam ifade eden bu projeye yapılacak her türlü destek bir dünya mirasının hayatta kalması, bu mirasın sahipleri olan Hasankeyflilerin geleceği için çok önemli bir çaba olacaktır. Destek vermek isteyen kişi ve kurumlar Doğa Derneği ile bağlantıya geçebilir.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Hakankeyf, Hakankeyf Haberleri, Hakankeyf Yok Olmasın, Hakankeyf Yok Olmasın Kampanyası, Hasankeyf Çarşısını yenileme, hasankeyf Ilısu Barajı, Ilısu Barajı, Turizm Haberleri, UNESCO Dünya Mirası, UNESCO Dünya Mirası hasankeyf, UNESCO Dünya Mirası Listesi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları