Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Harput’ta 4 Bin Yıllık Tarih

20 Mart, 2017 | 08:46
Harput Kabartması

Taş Kabartma Harput, Elazığ

Harput’ta Topraktan 4 Bin Yıllık Tarih Çıkıyor. Yeni Bir Kalıntı Bulundu ” Harput Kabartması”

Türkiye’nin her yerinde tarihin kanıtı bulunmaktadır. Bunun en büyük kanıtlarından biri Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü geçen yıl Harput Mahallesinde fidan dikimi için çukurlar kazılması sırasında bulunan tarihi kabartmanın tarihi kabartmanın 4 bin yıllık olduğu anlaşıldı. Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü 3 Mayıs 2016 yılında bulunan tarihi kalıntı yüksekliği 2 metre 72 santimetre, genişliği 2 metre 25 santimetre ve 5 parçaya bölünmüş. Kabartma üzerinde düzeltmeler yapılmış ve araştırma sonucunda Harput yöresinde bulunan kalıntının 4 bin yıllık olduğu, bu kalıntı ile Harput yöresinin günümüzden 4 bin yıl öncesine kadar uzandığı bildirildi.

Restorasyon çalışması ardından çıkan kabartmanın Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi “Harput Kabartması” adı verilen eseri teşhir salonuna yerleştirildi.

Kabartma Bir Kalenin Alınmasını Anlatıyor

Elazığ da sergilenmeye başlayan “Harput Kabartması” , Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi müdürlüğünce yürütülen çalışmada kabartmanın ana temasının bir kalenin fethine ait olduğu açıklandı. Kabartmanın sol kısmı kaledeki çarpışmaları gösterirken, üst kısımda ise savaş ganimetleri ve esirleri kralın huzuruna çıkarılması konu ediliyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Elazığ, Harput Kabartması,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları