Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Harput’ta 4 Bin Yıllık Tarih

20 Mart, 2017 | 08:46
Harput Kabartması

Taş Kabartma Harput, Elazığ

Harput’ta Topraktan 4 Bin Yıllık Tarih Çıkıyor. Yeni Bir Kalıntı Bulundu ” Harput Kabartması”

Türkiye’nin her yerinde tarihin kanıtı bulunmaktadır. Bunun en büyük kanıtlarından biri Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü geçen yıl Harput Mahallesinde fidan dikimi için çukurlar kazılması sırasında bulunan tarihi kabartmanın tarihi kabartmanın 4 bin yıllık olduğu anlaşıldı. Elazığ Orman İşletme Müdürlüğü 3 Mayıs 2016 yılında bulunan tarihi kalıntı yüksekliği 2 metre 72 santimetre, genişliği 2 metre 25 santimetre ve 5 parçaya bölünmüş. Kabartma üzerinde düzeltmeler yapılmış ve araştırma sonucunda Harput yöresinde bulunan kalıntının 4 bin yıllık olduğu, bu kalıntı ile Harput yöresinin günümüzden 4 bin yıl öncesine kadar uzandığı bildirildi.

Restorasyon çalışması ardından çıkan kabartmanın Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi “Harput Kabartması” adı verilen eseri teşhir salonuna yerleştirildi.

Kabartma Bir Kalenin Alınmasını Anlatıyor

Elazığ da sergilenmeye başlayan “Harput Kabartması” , Elazığ Arkeoloji ve Etnografya Müzesi müdürlüğünce yürütülen çalışmada kabartmanın ana temasının bir kalenin fethine ait olduğu açıklandı. Kabartmanın sol kısmı kaledeki çarpışmaları gösterirken, üst kısımda ise savaş ganimetleri ve esirleri kralın huzuruna çıkarılması konu ediliyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Elazığ, Harput Kabartması,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları