Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Harbiye Şelaleleri’ni heyelandan koruyacak proje hazırlanacak

08 Mayıs, 2012 | 16:48

Harbiye Şelaleleri’ni heyelandan koruyacak proje hazırlanacak / Turizm Haberleri

Hatay’ın önemli turistik merkezlerinden biri olan Harbiye Şelaleleri’nin meydana gelen heyelanlardan korunması için proje hazırlanıyor.

Harbiye Şelaleleri’nin yeniden turizme kazandırılması için bölgede uzmanlar tarafından bir dizi çalışma yapılacak. Heyelanlar nedeniyle şelalelerin gözleri kapanma riskiyle karşı karşıya kaldı.

Hatay Valiliği koordinesinde oluşacak uzman ekipler bölgede yaptıkları incelemenin ardından sorunları masaya yatırdılar. Vali Mehmet Celalettin Lekesiz başkanlığında gerçekleşen toplantıda Hatay’a gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilk uğrak yerlerinden olan şelalelerin, dünyanın sayılı değerlerinden biri olduğu belirtilirken buranın bakımının yapılması gerektiğine karar verildi.

Vali Lekesiz, “Mesele bütüncül anlayışla ele alınıp, konu her yönüyle değerlendirilmediği için bölgede karmaşa söz konusu. Kiminin arsası yaya ve araçların gideceği yola doğru taşmış, suyu hiçbir disipline bağlı kalmaksızın herkes kendi işyerinin önüne çekmiş. Toprağın su emme kapasitesi nedir, buna ilişkin bir fizibilite çalışması yok. Söz konusu bölgeyi bütün olarak planlayacak bir projeye ihtiyaç var. Buranın korunması, güzelleşmesi, hangi işyerinin ne kadar su kullanacağının planlanması, engelli, yaşlı ve hastaların aşağıya inmelerini ve tekrar yukarıya çıkmalarını kolaylaştıracak uygun alt yapının yapılması, uygun eğim ve görsellikte yollar yapılması, araçların aşağıya inişinin yasaklanması, çalışmaların bölgenin zenginliğine zenginlik katacak şekilde, pofesyonelce ele alınarak bir proje hazırlanması önemli. Ziyaretçiler buranın güzelliklerini tüm hücrelerine kadar hissederek gezmeliler.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Harbiye şelaleleri, Harbiye Şelaleleri heyelan, Harbiye Şelaleleri tur, Hatay Harbiye Şelaleleri, Hatay Valiliği, Tur, Turizm Haberleri, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları