Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gurme Turlarının Yeni Adresi Yunanistan Halkidiki

22 Mayıs, 2017 | 16:54
Halkidiki Athos KOUZINA Festivali

Halkidiki Athos KOUZINA Festivali

 

Gurme Turlarının Yeni Adresi Yunanistan Halkidiki’de Her Yıl Mayıs Ayında Gerçekleştirilen En İyi Yemek Festivali KOUZINA

Yunanistan Halkidiki bölgesinde yer alan, Kutsal Athos dağı gölgesinde, Aristoteles dağı eteğinin,  Athos körfezinde, Akantios Körfezi’ndeki Strymonikos koyunda, gurme turları için muhteşem bir yemek festivali başlıyor. KOUZINA Festivali, Yunanistan’ın tarihi ve geleneksel yemek festivali olarak bilinmektedir. Her sene Mayıs ayında başlayarak 1 ay boyunca devam eden bir festivaldir. Bu sene 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında arasında Halkidiki bölgesinde gerçekleştirilecek. Festival’de yunan mutfağını ve geleneksel yemeklerini tatma fırsatı sunulmaktadır. Bununla birlikte, bu geleneği her zaman yerel organik ürünlere dayanan gurme kreasyonlarıyla sunulmaktadır. Ünlü Şefler, yerel ve kültürel miraslar tarafından yaratılan, topraktan, denizden alınan ürünler ile hazırlanan gurme yemeklerle tatma imkanıyla, çeşitli kutlamalardan ve geleneksel pişirme dersleriyle, yunan mutfağını da öğrenme fırsatı sunulmaktadır.

 

 

KOUZINA Festivali’nde Yunan Mutfağını Tatma Fırsatı Bulacağınız 10 Geleneksel Festival Etkinliği;

 

1- Yunan Mutfağının Geleneksel “Lanara Café” Arnea

 

Traditional Lanara Café

Traditional Lanara Café

Orman Meyveleri Şöleni, “Lanara Café” de, geleneksel pastacılık workshop ile ev yapımı pastalar ve Holomontas ormanından gelen organik ve taze meyveler ile likörler yapmayı öğrenebilirsiniz. Aristoteles florasının farklı otlarını keşfedebileceğiniz ve akşam Arnaia’nın taş meydanında yerel korolar eşliğinde geleneksel müzikler dinlerken , akşam yemeğinin tadını çıkaracağınız “Lanara Café” de 15 mayıs günü festivalin ilk gününde akşama kadar workshop’a katılabilinir.

 

2- Aristoteles’in Gurme Akşam Yemeği

 

Aristotelesin Akşam Yemeği

Aristotelesin Akşam Yemeği

Louloudia Alexiadou ve Hyatt Regency Thessaloniki Apostolos Altanis’in şefleri tarafından, Aristoteles’in yazılarından esinlenerek, Aristotelian dağından gelen taze, organik meyve ve sebzeler ile deniz mahsullerinden hazırlanmış renk ve kokuların şöleni olan bir menü, tadım için bekliyor. Menü tadımı 20 mayıs’da restoran Akroyali, Olimpiada.

 

3- Yunanistan’da Balıkçılık Bayramı

 

Balıkçılık Bayramı

Balıkçılık Bayramı

Stratoni limanında, Athos dağının yamacında yarımadanın bu özel köşesinde insanlar deniz ve kara tarafından verilen armağanlara saygı duyduğunu göstermek için limanda bir balıkçılık şöleni düzenlemektedirler. Şölen, yerel danslar, şaraplar ve likörler ile sunulan bol balık ikramı yapılmaktadır. Bu geleneksel balıkçılık bayramı harika bir tecrübe 22 mayıs’da Stratoni’de düzenleniyor.

 

 

4- Yunanistan Halkidiki Mutfağına Yağmurun Armağanı

 

Yağmurun Armağanı

Yağmurun Armağanı

“Yağmurun Armağanı” etkinliği bir workshop ve 25 mayıs’da Ouranoupolis kültür merkezinde önceden çekilen kuralar ile seçilen kişilere düzenlenecek bir etkinliktir. Küçük Asya’nın geleneklerine göre, Yaban Salyangozlarının “Yağmurun Armağanı” olduğu düşünülür ve özel bir teknik ile pişirilerek yenilmektedir. Workshop bu tarz özel bir mutfağı sunmaktadır.

 

5- Girit Hanımlarının Ev Yapımı Deniz Mahsulü Ziyafeti

 

EV Yapımı Deniz Mahsulleri

EV Yapımı Deniz Mahsulleri

Athos körfezinin, ufak adası Ammouliani’nin ufak ve sevimli limanında, ada’da yaşayan ev hanımları deniz ürünleri ile orzo risotto, kızarmış deniz anemon, fricassee balıklarını Athos körfezinin organik otları ile birleştirerek hazırlayacakları yemekleri limanda, güzel bir mutfak şovu ile sunulmaktadır. Bu yıl Girit’ten gelen Larnaka Kadın Derneği de deniz ürünleri ile Girit’e özel ev yemeklerini hazırlayıp, sunacaklar. Etkinlik 26 mayıs’da Ammouliani adasında gerçekleştirilecek. Ammouliani adası ayrıca 27 ve 28 mayıs’da da farklı etkinliklerine devam etmektedir.

 

6- Selanik Manastır’da Akşam Yemeği

 

Manastırda Akşam Yemeği

Manastırda Akşam Yemeği

Aristotelian Dağı’nın eteklerinde yer alan ve Athos dağının, körfezinin inanılmaz manzarasına hakim Agios Nikolaos Tou Vounou kilise ve manastırı’nın avlusunda, yerel halkın kadın derneklerinin temsilcileri tarafından hazırlanmış geleneksel yemekleri tatma fırsatı sunulmaktadır. Bu etkinlik 31 mayıs’da Stratoniki’deki manastırda gerçekleştirilecektir.

 

7- Yunanistan’ın En İyi Zeytinyağı İle Hazırlanan Akdeniz Menüsü 

 

Akdenizin Altını Zeytin Yağı

Akdenizin Altını Zeytin Yağı

Ünlü Gastronomi Okulu FORMAEMPLEAN (MADRID) Şefi Marco Motta ve Şef Dina Nikolaou ile Akdeniz’in altını olan zeytinin organik üretildiği yunan zeytin bahçelerinden elde edilmiş zeytin yağı ile Akdeniz mutfağının muıhteşem lezzetleri ile harmanlanmış özel bir menü sizleri 12 haziranda Eagles Palace Resort & Spa Hotel Ouranoupoli’de şefler tarafından sunulacaktır.

 

 

8- Yunanistan Şarapları Eşliğinde İle Athos’un Şeflerinden Geleneksel Yemek Menüsü

 

Athos Restoran Bar

Athos Restoran Bar

Monk Nikitas ve Miranda Gkioura’nın orijinal Athos yemeği, ardından Athonite şarap tadımı 1 haziran’da Athos bar ve restoran, Ouranoupoli’de düzenlenecektir. Nitekim Chromitsa Metochi, Athos Dağı’nın meyvelerinden ve rahiplerin elinden çıkan orijinal Athos şaraplarına ilgi büyüktür. Birçok çeşit arasında, Cremlin’in resmi şarabı “Kormilitsa” ön plana çıkmaktadır.

 

9- Selanik’de Uzakdoğu Esintisi

 

Selanikde Uzakdoğu Esintisi

Selanik’de Uzakdoğu Esintisi

Küçük Asya mutfaklarından getirilen bir menü ve Doğu’nun kokulu fırınları, anıları, zevkleri ve bir zamanlar bir havayı yakalamıştı. “Electra Palace Thessaloniki” nin şefi Yiannis Bacharis, bir çağın gastronomik tarihini bir menü ile meraklılarına 11 haziranda The Roost, Ammouliani’de sunuyor.

 

 

10- Yunan Denizinin Zengin Sofrası

 

Athonite Denizinin Zenginliği Sofrada

Athonite Denizinin Zenginliği Sofrada

Athonite deniznin tüm zenginliğinin, Athos dağlarının ve kumlu Drenya adalarının deniz kokusunu harmanlayan bir menü “Sempriko”dan şef Vasilis Berberakis ve şef Giota Tsakni mutfak sanatları ile farklı bir kombinasyon ve pişirme yöntemleri ile denizin taze, organik ve doğal mahsullerini bir sanat menüsü haline getiriyor. Etkinlik 10 haziranda Fish Restoran Megali Ammos, Ammouliani’de düzenlenecek.

Yunanistan’ın Halkidiki’de düzenlenecek bu zengin KOUZINA Festivali yazın başlangıcında meraklılarını bekliyor. Yunan ve Dünya mutfağının geleneksel tatlarını, gurme menülerini tecrübe etme imkanı. Yunanistan’ın en büyük yemek festivali (WTS) World Travel Service ile yaşama fırsatı veriliyor.

 

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aristoteles, Athos, En İyi Yemek Festivali, Halkidiki, KOUZINA, Yemek Festivali, Yunanistan,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları