Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Güney Afrika Turizm Bakan Yardımcısı Thokozile Xasa: Türkiye ile kültürlerimiz benziyor

07 Eylül, 2010 | 12:49

Güney Afrika’da faaliyet gösteren Turkuaz Harmony Enstitüsü, ana şehirlerdeki iftar programlarıyla ırkçı rejimden kurtulan Nelson Mandela’nın insanlarına Anadolu’nun hoşgörü ve diyalog mesajını ulaştırıyor.

Olumsuz propagandalardan dolayı Türkiye hakkında kafaların karışık olduğu ülkede, Enstitü’nün iftar programına ilgi bu yıl daha da arttı.

Güney Afrika’nın önemli şehirleri Johannesburg, Cape Town, Pretoria ve Durban’daki iftarlarda siyasetçiler, sanatçılar, bürokratlar, üniversite rektörleri, değişik dinlerin temsilcileri, Türkiye’nin Güney Afrika Büyükelçisi Vakur Gökdenizler ile yabancı diplomatlar, medya mensupları ve iş adamları aynı masa etrafında bir araya geldi.

Ülkede devam eden grevlerden dolayı iftara katılamayan bazı bakanlar ve önemli siyasilerde, temsilcileri aracılığı ile gönderdikleri özür mesajlarında, geleneksel hale gelen Turkuaz programlarının öneminden ve farklı kesimleri birleştiriciliğinden bahsetti.

Geceye katılanlardan Güney Afrika’nın dünyaca ünlü aktör, yönetmen ve oyun yazarı ve birçok ödülün sahibi Dr. John Kani, Cihan’a açıklamasında “Bu geceyi çok önemli buldum. Bu gece önemli beyinlerin bir araya geldiği bir gece; be gece ırkçılıktan kurtulmuş Güney Afrika ile Avrupa içinde çok önemli bir ekonomi haline gelen Türkiye’nin buluşmasıdır. Avrupa birliği sonunda Türkiye’yi kabul edecektir ve bu bizim sizinle başta ticaret olmak üzere ilişkilerimizi daha da geliştirecektir.” dedi.

Gecenin önemli misafirlerinden Güney Afrika Turizm Bakan Yardımcısı Thokozile Xasa ise duygularını şöyle dile getirdi: “Yakın zamanda Türkiye’yi ziyaret ettim. Ülkelerimiz birbirine çok benziyor. Çok eski tarihe ve medeniyet mirasına sahip olmamız ortak yanımız. Türkiye ve Güney Afrika hızla büyüyen iki ekonomidir. Bu tür organizasyonlar birbirimizi tanıma ve beraber hareket etmemiz adına çok önemlidir.”

Pretoria’daki iftarda hazır bulunan şehrin Belediye Başkanı Dr. Gwen Ramokgopa da, önemli toplantılarını iptal ederek geceye katıldığını ifade ederek, şehrinde önemli projelere imza atan ve fakirlere yardım eden Türk toplumuna teşekkür etti.

BAŞPİSKOPOS: KADINA GERÇEK DEĞERİ İSLAM VERİYOR

İftarda hazır bulunan Eski Pretoria Başpiskoposu ve aynı zamanda Katolik kilisesinde Ekümenlik ve diğer din mensuplarıyla diyalog biriminin başındaki George Daniel ise konuşmasında, Turkuaz Harmony’nin programlarını kaçırmadığını, geçen yıl gittiği Türkiye’de en çok Türk insanının hoşgörüsü ve misafirperverliğine hayran kaldığını ifade etti. Başpiskopos, İslam dininin ve günümüzde ki Müslümanların bilinenin aksine kadına çok değer verdiğini, İslam’ın kadına bir zevk aracı olarak bakmaktan öte, ona ailenin en önemli ferdi olarak toplumda çok önemli vazifeler yüklediğini söyledi. George Daniel ayrıca, Türk insanının bu derece hoşgörü sahibi olmasını Fethullah Gülen’e borçlu olduğunu dile getirdi.

“MİNARELERİ FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ SANDIM”

Geçtiğimiz Temmuz ayında ki Zambia Cumhurbaşkanı Rupiah Bwezani Banda’nın Türkiye ziyaretinde önemli etkisi olan Zambia’nın Güney Afrika Büyükelçisi Leslie S. Mbula’da iftar konuşmasında, “Birçok insan Türkiye hakkında ön yargılara sahip. Bu insanlardan biri de bendim. Türkiye’nin fakir, çöllerle kaplı, medeniyetten uzak bir ülke olduğunu düşünüyordum. Hatta İstanbul’a bir gece vakti indim. Otele giderken yarı uykulu gözlerle etrafa baktığımda her tarafta füze savunma sistemleri gördüm ve nasıl bir ülkeye geldim diye dehşete düştüm. Bu füzelerin minare olduğunu ve medeniyet merkezi İstanbul’a geldiğimi ancak sabah anlayabildim. Türkler benim kalbimi çaldı.” dedi.

İftara katılan dünyanın en iyi ilk 500 eğitim kurumu içinde yer alan Pretoria Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Cheryl de la Rey de, Turkuaz’ın Güney Afrika gibi bir ülkede zoru başardığını, Türk insanının ülkesinde yaptığı birleştirici faaliyetlerin bugün en çok ihtiyaç duyulan şeyler olduğunu inandığını söyledi. Rey, “Bu gecenin mesajı barıştır, arkadaşlıktır, diyalogdur, kısacası insan ilişkilerinin önemine vurgu yapmaktır.” şeklinde konuştu.

Programın sonunda Cihan’a açıklamalarda bulunan Turkuaz’ın direktörü Aydın İnal, “Bu yılki programımız daha da renkli geçti. Türkiye’nin uluslararası arenada önemi arttıkça enstitümüze olan ilgi de arttı. Önceki yıllarda Türkiye hakkında önyargılara sahip insanların sayısı çok fazla idi. Daha önce ki programlarımıza katılan insanların birçoğu Türkiye’yi ziyaret etti. Döndüklerinde ülkemize hayran birçok Güney Afrikalı arkadaşımız oldu.” ifadelerini kullandı.

2006’da kurulan Johannesburg merkezli Turkuaz Harmony Enstitüsü, büyük şehirlerdeki şubeleriyle bu güne kadar binlerce önemli ismi aynı masa etrafında birleştirdi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dr. Gwen Ramokgopa, Güney Afrika, Güney Afrika 2010, Güney Afrika Turizm Bakan Yardımcısı, Güney Afrika Turizm Bakan Yardımcısı Thokozile Xasa, Güney Afrika Türkiye, Güney Afrika Türkiye Hakkında, Nelson Mandela, Thokozile Xasa, Turkuaz Harmony Enstitüsü,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları