Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Güldal: Dükkanlara yabancı dilde isim vermek turiste farklılık oluşturmuyor

21 Aralık, 2011 | 13:15

Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi (MAKDİM), Antalya’nın turist yörelerinde yeni sezonda ‘İşyerlerimize Türkçe İsim Verelim’ kampanyası başlattı.

MAKDİM Başkanı Erol Güldal, yaptığı açıklamada, kültürel yozlaşmanın önüne, önce Türkçe’nin doğru kullanılması ile geçilmesi gerektiğini söyledi. Turistik yörelerde dükkan ve işletmelere yabancı dilde isim verilmesinin turistlere hiç bir artı değer katmayacağını belirten Güldal, turistin, kendi ülkesinde gördüğü bir yazının aynısını tatile geldiği bir ülkede görmesinin kendisi için bir heyecan oluşturmayacağını kaydetti.

Türkçe’nin, dünyada her geçen gün kullanım alanının hızla yayıldığını belirten Güldal, 2012 turizm sezonu hazırlıkları öncesi yeni işyeri açacak olan işletme ve tadilat yapılan dükkanların Türkçe konuşmasının iyi bir başlangıç olacağını söyledi.

Güldal, “Turistik bölgelerde dükkan ve işyerlerine İngilizce, Almanca ve Rusça isim vermenin bir artı değeri yok. Zaten bölgeye tatile gelen turist, aynı yazıları kendi ülkesinde görüyor. Aynı yazıları tatil yaptığı yerde görmesi kendisi için heyecan ve farklılık oluşturmayacak. Fakat işyerinin ismi Türkçe olursa, o işyerinin ismi bellediğinde Türkçe kalacak. Belki de onu hiç bir zaman unutmayacak. Kendi ülkesinde bir yakınına tarif ederken Türkçe isim söyleyecek. Turizmde farklı olanlar kazanıyor. Dükkanlarımıza Türkçe isim vermekten çekinmeyelim.” diye konuştu.

Güldal, kendisinin 17 yıl Almanya’da yaşadığını ve Avrupa insanının genelde kendisi için farklı olanı sevdiğini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Erol Güldal, Makdim, MAKDİM Başkanı Erol Güldal, Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi, Turizm, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları