Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Güldal: Dükkanlara yabancı dilde isim vermek turiste farklılık oluşturmuyor

21 Aralık, 2011 | 13:15

Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi (MAKDİM), Antalya’nın turist yörelerinde yeni sezonda ‘İşyerlerimize Türkçe İsim Verelim’ kampanyası başlattı.

MAKDİM Başkanı Erol Güldal, yaptığı açıklamada, kültürel yozlaşmanın önüne, önce Türkçe’nin doğru kullanılması ile geçilmesi gerektiğini söyledi. Turistik yörelerde dükkan ve işletmelere yabancı dilde isim verilmesinin turistlere hiç bir artı değer katmayacağını belirten Güldal, turistin, kendi ülkesinde gördüğü bir yazının aynısını tatile geldiği bir ülkede görmesinin kendisi için bir heyecan oluşturmayacağını kaydetti.

Türkçe’nin, dünyada her geçen gün kullanım alanının hızla yayıldığını belirten Güldal, 2012 turizm sezonu hazırlıkları öncesi yeni işyeri açacak olan işletme ve tadilat yapılan dükkanların Türkçe konuşmasının iyi bir başlangıç olacağını söyledi.

Güldal, “Turistik bölgelerde dükkan ve işyerlerine İngilizce, Almanca ve Rusça isim vermenin bir artı değeri yok. Zaten bölgeye tatile gelen turist, aynı yazıları kendi ülkesinde görüyor. Aynı yazıları tatil yaptığı yerde görmesi kendisi için heyecan ve farklılık oluşturmayacak. Fakat işyerinin ismi Türkçe olursa, o işyerinin ismi bellediğinde Türkçe kalacak. Belki de onu hiç bir zaman unutmayacak. Kendi ülkesinde bir yakınına tarif ederken Türkçe isim söyleyecek. Turizmde farklı olanlar kazanıyor. Dükkanlarımıza Türkçe isim vermekten çekinmeyelim.” diye konuştu.

Güldal, kendisinin 17 yıl Almanya’da yaşadığını ve Avrupa insanının genelde kendisi için farklı olanı sevdiğini kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Erol Güldal, Makdim, MAKDİM Başkanı Erol Güldal, Manavgat Kültürler Arası Diyalog Merkezi, Turizm, Turizm Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları