Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Guardian yazarları 2017’nin en iyi seyahatlerini belirledi!

27 Aralık, 2017 | 16:59

Guardian Travel ekibi, 2017’de dünyanın çeşitli bölgelerinde gezip keşfettikleri turistik yerleri kaleme aldı. Ekibin gezdikleri yerler arasında Hindistan, İtalya, Uzakdoğu ülkelerinin yanı sıra Türkiye’den de Xanthos bulunuyor.

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte Guardian Travel ekibi de 2017 senesi içinde gezdikleri yerleri bir bir kaleme aldı. İtalya’dan Hindistan’a, Bankok’tan ABD’ye kadar uzanan turizm cennetleri arasında Türkiye’den de Fethiye’ye 46 km uzaklıktaki Xanthos yer alıyor.

İşte Guardian Travel ekibinin gezdikleri yerler hakkındaki görüşleri…

Belmonte Calabro – Calabria/İtalya

“Yaz aylarında Napoli’den Campania ve Calabria’ya kadar arabayla geçtikten sonra feribotla Sicilya’ya geçtik. Yol boyunca fantastik agriturismi (Çiftlik Turizmi) de yaptık. Calabria eski, bir köy. Bir zamanlar 3.000 kişiye ev sahipliği yapmış ancak şimdi sadece köyde 30 kişi yaşıyor.

Burada büyüyen Gianfranco Suriano’nun özenli çalışması sayesinde, köy evlerinden 14’ü turistlerin kiralanmasına müsait durumda. Yoldan görünmeyen, ancak pırıl pırıl ‘Tiren Denizi’ manzaralı bir yamacın altında, kalın duvarlı evler birbirinin üzerine yığılmış ve virajlı yollarla birbirine bağlanmış.

Projeyi yöneten Gianfranco’nun karısı Gabriella ile karşılaştık. Çoğu zaman biz hep böyle bir yer vardı gibi hissettim. Yani hem ürkütücü hem de büyüleyici oldu.

Kavrulmuş Ağustos sıcağından kurtulmak için, tepeden aşağı doğru plaja doğru arabamızı sürdük”

Shell Beach – Batı Avustralya

“Perth’ten Kuzey Batı Sahil Yolu’na kadar süren ve her an önümüze çıkabilecek kangurularla dolu bir yolu geçtikten sonra insanın gözlerini kör edebilecek güzellikte bir plaj çıktı karşımıza.

Burası, Avustralya’nın en batı noktasının stromatolit adı verilen yaşayan fosillerin (tek hücreli fotosentez yapan mikrop) ev sahipliği yaptığı bir dünya mirası alanı ve dünyanın doğal güzelliklerinden biri olan bir plajı çıktı karşımıza.

Shell Beach, milyarlarca kabuktan, özellikle de suyun yüksek tuzluluk derecesi ve tüm bu tuzdan kurtulabilen predatör eksikliğinden dolayı kontrol edilmeyen kabuklulardan oluşuyor.

Burası 70 km boyunca uzanan, geniş bir tuz tenceresine benziyor ve insan kendini outback sınırında bir vaha gibi hissediyor”.

Gaube Gölü – Fransız Pireneleri

“Yüksek dağlar, kristal gibi sular, kır çiçekleri ve şimdiye kadar gördüğüm en iyi cafe (hatta iki kız çocuğumla bir önceki gün ziyaret ettiğiniz Cirque de Gavarnie’yi geçti) ziyaret ettim.

Aracımızı Pont d’Espagne’de park edip, muhteşem güzellikteki bir dizi şelale ve bir vadiden bir saat kadar yürüdükten sonra bu güzel göle ulaştık.

Sıcak bir günde göle girdiğinizde, cafe çevresindeki otlu, taşla kaplanmış alanda , yöresel bir tat olan bir dilim yaban mersini pastasıyla birlikte bu harikulade manzarayı düşünmek mükemmeldi.

Gölün en uç noktasında, Fransa’nın en yüksek Pirene’nin zirvesi olan 3.300 metrelik Vignemale ise görülmesi gerekir. Gölün diğer tarafına doruk noktasına doğru yürüdük. Akıntıların, kayaların ve çamların insanı kendine güzel ve bir başka, hissettiren bir yanı vardı. Sanki Kanada Rockies’deymiş gibi hissettim”

Ari Mahalle – Bangkok

“Bangkok’u ilk ziyaret ettiğimde, Khao San Road kapalı bir pansiyon bulmuştum. Bu bahar yeniden geldiğimde, farklı bir yerini görmek istedim. İşte bunun için daha az turistin gittiği, sokak yiyecek tarzı restoranlar, kafeler ve barların bulunduğu yerleşim bölgesi olan Ari’ye gittim.

Skytrain hattında bir pansiyon buldum. Pansiyonun önünde kahvesinin yanı sıra inanılmaz Paper Butter & Burger bulunuyor. Buradan birkaç dakika uzaklıkta ise Aree Soi 2’de Summer Street bulunmakta. İstiridye, midye ve kerevit büyük deniz ürünlerini sunan muhteşem bir yeri keşfettim”.

Pendine Sands – Güney Galler

“… Galler’deki geniş açık alanın keşfedilmesini beklemiyordum ama yaptım. Güneşli bir sonbahar gününde kıyıdan denize yaklaşık bir kilometre yürüdüm. Carmarthen Körfezi’ndeki bu alanın yedi kilometre mesafedeki plajı var.

Buranın tarihi de var: 1900’lerin başında düzlüğü ve mesafesi nedeniyle motosiklet yarışları ve hız rekor denemelerinin yapıldığı bir yer.

Grubumdaki davulcu arkadaşım, 1980’lerde burada araba kullanmayı öğrenmiş. Alanda bol miktarda tatil kampı ve karavan parkı var. Ve bu uzun, harika kumsalda bol bol da yer var.”

Omunity – Bali

“Spiritüellik Bali’de biraz ticarileşti. Çakralarınızı dengeye koymak için ‘şifacılar’ın sonu yok. Ancak otantik bir yerel deneyim söz konusu olduğunda, turistlerin çoğundan uzakta, kuzeydeki Singaraja’da bir yer buldum.

Eski ahşap kapılardan bir nehre giden bahçelere adım atarken, doğal yüzme havuzunun ve yoga şalağının etrafında bulunan 10 odalı küçük bir türbe sizi selamlıyor.

Eko-evde kalış: Zanzan’ın eşi ve üç küçük çocuğunun hayatına adım atın. Vejetaryen yemekler, kutsanmış nimetler birlikte yeniliyor. Zanzan köyde dünyaya geldi ve ziyaretçilere gerçek Bali’yi göstermek için yeniden geri buraya dönmüş.

Gezi turları, dağ manzarasında yürüyüş, yerel zanaatkarları ziyaret etme hepsi muhteşem güzellikte.”

Aman Homestay – Agra – Hindistan

“Taj Mahal harika ama Agra’daki turistler, tur rehberleri ve zincir otellerin sayısının azlığı kitlesel pazar tecrübesi haline getirebilir.

Taj’a kısa bir mesafede ucuz bir aile yanında kalıyorum. Rahat olan süit’in bir geceliği yaklaşık maliyeti 22 £. Bir bahçe, iki katlı balkon ve çatı terası var. Kahvaltıdan sonra Taj’a ayak basmaya gitmeden buranın tadını çıkarmanın en iyi yolu bu bence.”

Thames’ın altındaki ayak tüneli – Greenwich

“Thames’in yılın bir keşfi olduğunu söylemek gülünç gelebilir ancak görünen pastoral görkemlerini kastetmiyorum. Yani Greenwich’in altındayım. İpek Nehri sanat projesi ile canlandırdığımda, ayak tünelleri (Greenwich ve Woolwich’de) ve feribotla geçerek Southend’e doğru yürüdüm.

Buranın endüstri sonrası yıkımın yanı sıra parlak güzellikleri de var. Rainham Bataklıklar’da osprey’i görebilirsiniz. Gravesend’deki Dartford tren istasyonunda Pocahontas’ın mezarı var. Mick Jagger ve Keith Richards’a ait bir plak.”

Xanthos – Türkiye

“Başarısız bir askeri darbe ve bir dizi terör saldırısı sonrasında 2016 yılında Türkiye’ye ziyaretçi sayıları çarpıcı bir şekilde düştü.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın tavsiyesi ise Suriye ve Irak sınırlarına yakın bölgelere seyahat konusunda dikkat edilmesi yönünde.

Gidecek olanlar konuksever halkı, düşük fiyatları ve dağınık olmayan kentleri bulacak. 20’li yaşların ortalarında Ekim ayında Kaş ve Kalkan’ı ziyaret ettim. Bulduğum en etkileyici yerlerden biri, Likya’nın eski başkentinin kalıntılarının tepede oturduğu ve binlerce yıllık tarihin tadını çıkarırken dolaşabileceğiniz Antalya kentindeki Xanthos’tu.

Bir Roma amfi tiyatrosu, bir Bizans kilisesinin kalıntıları, mozaik zeminler ve nehre ve tarım arazilerinin denize olan muhteşem manzaraları var.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Agra - Hindistan, Aman Homestay, Ari mahalle, Bali Adası, Bangkok, Batı Avustralya, Belmonte Calabro, Calabria/İtalya, Fransız Pireneleri, Gaube Gölü, Greenwich, Guardian Travel ekibi, Güney Galler, Hindistan, İtalya, Khao San Road, Pendine Sands, Shell Beach, Taj Mahal, Thames'ın altındaki ayak tüneli, Turistik yerler, Türkiye, Uzakdoğu, Xanthos,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları