Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Google Küba’lı bilim adamı Carlos Juan Finlay Doodle’ı

03 Aralık, 2013 | 18:27

Kübalı Bilim Adami Carlos Juan Finlay
Arama motoru devi Google Carlos Juan Finlay’ ın 180. doğum gününü Doodle logo ile kutladı.

Sarı humma virüsünü bulan ancak teorisi 20 sene sonra kabul edilen Küba‘ lı bilim adamı hakkında Carlos Juan Finlay 3 Aralık 1833 – 20 Ağustos 1915 tarihleri arasında yaşamıştır.

Küba’ lı doktorların ve Küba sağlık sisteminin başarısı  tüm dünya tarafından kabul edilerek takdir edilmektedir.

Carlos Juan Finlay kimdir?

3 Aralık 1833 – 20 Ağustos 1915 tarihleri arasında yaşamış Kübalı büyük doktor Carlos Juan Finlay sarı hummanın sivrisineklerden insanlara bulaştığını keşfeden kişidir.Deneylerin sonuçlarını 1886 yılında yayınlamış olsa da Carlos Juan Finlay bulguları 20 yıl boyunca görmezden gelinmiştir.

Philedelphia Jefferson Medical College’dan 1855’te mezun olan Carlos Juan Finlay Küba’ya dönmüş ve burada Matanzas ve Havana’da doktorluk yapmıştır.

1865 yılında Havana’daki Bilim Akademisi’ne teslim ettiği tezde Dr. Finlay sarıhummanın sivrisinekler tarafından insanlara bulaştırılabileceğini, hasta birini ısırmış bir sivrisineğin sağlıklı birini ısırması yoluyla hastalığı yaybileceğini belirtmiştir.

1879’da Küba hükümeti tarafından Kuzey Amerika’da sarıhummayı incelemiştir.

Dr. Finlay’in 19 yıl kabul görmeyen teorisi

1900’lü yıllarda Amerika’nın Küba’yı işgali sırasında görevde olan tıp komisyonunun başındaki Dr. Walter Reed, Havana’ya hastalığı incelemek için gitti. Başlarda Dr. Finlay’in araştırmalarının saçma olduğunu düşünen araştırmacılar tüm deneylerin sonuçsuz kalması sebebiyle Dr. Finlay’in teorilerine yöneldi.

Dr. Reed’in raporu üzerine sarıhummanın sadece 3 gün içerisinde yayılabileceği ortaya konuldu ve Dr. Finlay’in teorilerinin gerçekliği gün yüzüne çıktı.

Ancak Dr. Reed raporlarından Dr. Finlay’den hiç bahsetmemişti. Dr. Finlay öldükten ancak 39 yıl sonra Uluslararası Tıp Tarihi Kongresi hak ettiği değeri verdi.

Google bugün Carlos Juan Finlay’in 180’inci doğum günü için özel bir doodle hazırladı ve insanlığa büyük fayda sağlayan büyük doktoru ana sayfasına taşıyarak doğum gününü kutladı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Carlos Juan Finlay, Carlos Juan Finlay kimdir, Doodle, Google, Google Doodle, Küba, Küba Sağlık Sistemi, Küba'lı bilim adamı, Kübalı doktorlar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları