Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Göbeklitepe’yi ‘altın yıl’ beklentisi sardı!

23 Kasım, 2018 | 14:11

Göbeklitepe'yi altın yıl beklentisi sardı!

2019’yi “Göbeklitepe Yılı” ilan etmek istediklerini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un bu sözlerinin ardından Şanlıurfa’yı ‘altın yıl’ beklentisi sardı. Kentte yaşanabilecek turist yoğunluğu göz önünde bulundurularak çalışmalara hız verildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmek istediklerini duyurmasının yankıları sürüyor. Şanlıurfa’da yaşanabilecek turist yoğunluğu göz önünde bulundurularak, özellikle konaklama tesislerinin sayısının artırılmasına yönelik çalışmalara hız verildi.

Göbeklitepe’yi ‘altın yıl’ beklentisi sardı

UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’nden asıl listeye bu yılın Temmuz ayında alınan Göbeklitepe Ören Yeri, turistlerin akınına uğruyor. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi ile sektör temsilcilerinin uluslararası fuarlardaki tanıtım etkinlikleri, Göbeklitepe’ye ilgiyi hızla çoğaltıyor.

Sıcak hava dolayısıyla turizmde “ölü sezon” olarak nitelendirilen yaz aylarını da bu yıl hareketli geçiren Şanlıurfa’da, kış mevsimine girilmesine rağmen halen otellerdeki doluluk oranı % 90’larda seyrediyor.

Geçtiğimiz sene 1 milyonu aşkın kişinin konakladığı Göbeklitepe’nin bulunduğu Şanlıurfa’yı, 5 milyon dolayında turist de günübirlik olarak ziyaret etti.

“Ziyaretçi akınına hazırlanıyoruz”

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, şehrin, Göbeklitepe ile turizmden hak ettiği payı almak istediğini açıkladı. Şehrin çok köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden vali Erin, birçok yerinde farklı medeniyetlere ait izlerin bulunduğunu bildirdi.

>Vali Abdullah Erin, Göbeklitepe’nin keşfinin dünya tarihini değiştirdiğinin altını çizerek, ören yerinin geçen sene çatı ve altyapı çalışmaları nedeniyle kısmen kapalı olmasına rağmen yaklaşık 1 milyon ziyaretçiyi ağırladığını belirtti.

Bu yıl için şehrin turizm hedeflerinin aşıldığını aktaran Şanlıurfa Valisi Erin, gelecek sene de bilişim ve teknolojinin de kullanılarak dünyanın dört bir yanında Göbeklitepe’nin tanıtımını yapacaklarını sözlerine ekledi.

Göbeklitepe

5 milyonun üzerinde günübirlik ziyaretçi ağırladı

Göbeklitepe’deki ziyaretçi sayısında gelecek yıl rekor artış beklediklerine vurgu yapan vali Abdullah Erin, “Önümüzdeki dönemlerde ziyaretçi sayısının çok ciddi şekilde arttığını göreceğiz. Geçen yıl 1 milyon civarındaki gecelemenin yanında 5 milyonun üzerinde günübirlik ziyaretçi ağırladık.

Günübirlik gelip, farklı rotaları takip etmek suretiyle başka illere geçen, günün bir kısmını burada geçiren bir turist akını var. Göbeklitepe ile birlikte Şanlıurfa’yı ziyaret eden turist yapısında da bir değişiklik olacak. Yabancı turist sayısında ciddi artışların olacağını değerlendiriyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın öngörüsü doğrultusunda yerel yönetimlerimizle ciddi hazırlıklar yapıyoruz.

Oluşacak gelişmeyi ve artışı karşılayabilecek altyapıyı hazırlamaya çalışıyoruz. Önümüzde olacağı kesin gibi görünen turist akınına karşı yatırımcıları teşvik etmek başta olmak üzere konaklama tesislerinin sayısını artırmaya yönelik çok yönlü çalışma yapıyoruz.” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
2019 Göbeklitepe Yılı, Abdullah Erin, Altın yıl, Göbeklitepe, Göbeklitepe Yılı, Şanlıurfa Valisi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları