Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Göbeklitepe haberine Kültür Bakanlığı’ndan yanıt geldi!

21 Mart, 2018 | 16:40

Göbeklitepe haberine Kultur Bakanlıgi yanit geldi

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de çalışmalara gösterilen tepkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık, iddiaların asılsız olduğunu belirterek, konuyu yerinde inceleyerek kamuoyuna anlatacakları belirtildi.

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olan, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’de sürdürülen iyileştirme çalışmaları tepkiye neden olmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı, gelin bu tepkiler üzerine bir açıklama yaparak “Göbeklitepe Ören Yeri Yol Islahı ve Yaya Yolu Güzergahı Revizyonu” ile ilgili “asılsız ve maksatlı paylaşım” yapıldığını belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’de gerçekleştirilen tüm çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı gözetimi altında olduğunun altı çizildi.

Bakanlık heyeti Göbeklitepe’yi inceleyecek

“Sosyal medya paylaşımlarında ve bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerde iddia edildiği gibi, alandaki tarihi yapılara zarar verilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. İddialar mesnetsiz ve bilimsellikten uzaktır.” denilen açıklamada bakanlığın en kısa sürede inceleme yapacağı ifadeleri kullanılarak, “Bakanlığımız, en kısa sürede uzmanlar ve gazetecilerden oluşan bir heyetle Göbeklitepe’deki çalışmaları yerinde inceleyerek söz konusu iddiaların asılsız olduğunu kamuoyunun bilgisine sunacaktır.” açıklamasında bulunuldu.

Göbeklitepe’ye beton döküldü iddiaları!

2014 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eski Göbeklitepe Kazı Başkanı Alman arkeolog Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt, sosyal medyadan Göbeklitepe’deki arkeolojik alana beton döküldüğünü, kalıntıların ise iş makineleriyle ezildiğini ileri sürmüş ve bunlarla ilgili görüntüleri paylaşmıştı.

turizm-bakanligindan-gobeklitepe- yaniti

Göbeklitepe UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeyi bekliyor

Şanlıurfa’daki Göbeklitepe kazı alanında devam edilen restorasyon çalışmalarında, tarihi eserlerin bulunduğu bölgeye 6 milyon 600 bin euroluk bedelle koruma amaçlı bir çatı yapıldı. Ziyarete açılan Göbeklitepe’ye, bu yıl turizm sezonunda yerli ve yabancı turistlerin yoğun katılımı hedefleniyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş tarafından dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’nin, gelecek yılın başında asıl listeye alınması için çalışmalar sürüyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çiğdem Köksal Schmidt, Göbeklitepe, Göbeklitepe Kazı Başkanı, Klaus Schmidt, Kültür ve Turizm Bakanlığı, NESCO Dünya Miras Geçici Listesi, Şanlıurfa,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları