Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gladyatörlerin Arenası Laodikya Restore Ediliyor

14 Ağustos, 2017 | 09:31

gladyatörlerin-arenasi-laodikya

Antik çağda Anadolu’nun en büyük stadyumu olan, sportif yarışmaların ve gladyatör dövüşlerinin yapıldığı Laodikya Stadyumu gün yüzüne çıkarılacak.

UNESCO’nun geçici dünya kültür mirası listesi içerisinde yer alan Denizli’deki Laodikya Antik Kenti’nde, antik çağda sportif yarışmaların ve gladyatör dövüşlerinin yapıldığı stadyumun gün yüzüne çıkarılması için çalışmalara başlandı.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek başkanlığında, Laodikya Antik Kenti’nde 13 yıldır yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarında şimdiye kadar 4 bine yakın tarihi eser gün yüze çıkartıldı.

Antik kentte gün yüzüne çıkartılan figürler, heykeller, tarım aletleri, ev eşyaları, araç ve gereçler itina ile korumaya alınırken İncil’de adı geçen 7 kutsal kiliseden birinin bulunduğu ancak 494’teki depremde yıkılmış “Kutsal Agora” ile sütunları da ayağa kaldırıldı.

Antik kentteki Stadyum Caddesi’nde bulunan ve dönemin Anadolu’daki en büyük stadyum olduğu belirtilen Laodikya Stadyumu’nun ortaya çıkartılması için de proje hazırlandı.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Arkeoloji, Galdyatörler, Laodikya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları