Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gladyatör gösterileri Kolezyum’a geri mi dönüyor?

04 Kasım, 2014 | 14:46

Roma’nın simgesi Kolezyum’un tabanının yeniden inşa edilmesi planı İtalya’da büyük tartışmalara yol açarken Kültür Bakanı’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklama ise herkesi şaşırttı.

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan tarihi Kolezyum’un yeniden inşa edilmesini öngören proje , bazı tarihçiler tarafından ekonomik zorluklar yaşanan bir dönemde gereksiz bulunuyor. Projede, hayvanların, gladyatörlerin veya oyuncuların arenaya girmek için geçtiği tünellerin üstüne ahşap zemin kurulması planlanıyor.

Ziyaretçilerin bir zamanlar gladyatörlerin savaştığı arenaya çıkabilmesine olanak sağlayacak projeyi, İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini ise heyecanla karşıladı. Francshini, 1500 yıldır atıl haldeki 35 bin seyirci kapasiteli Kolezyum’da yeniden gladyatör gösterileri düzenlemek için tarihi yapıda değişikliğe gidilebileceğini duyurdu. Bakan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bu işin “sadece biraz cesaret” gerektirdiğini söyledi.

Klasik Arkeoloji Profesörü Salvatore Settis ise hükümetin çok daha kötü durumdaki alanlara odaklanması gerektiğini savundu. Toplumun bazı kesimleri de Kolezyum’un pop müzik konserleri düzenlenen bir mekan haline gelmesi olasılığından kaygılı. Kolezyum’daki arena yüz yıl kadar önce kaldırılmış; altındaki tünel ve kafesler açığa çıkarılmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dario Franceschini, Dario Franceschini italya, Dario Franceschini kolezyum, Dario Franceschini roma, Dario Franceschini twitter, gladyatör, gladyatör itaya, İtalya Kültür Bakanı, İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, Kolezyum, Kolezyum gladyatör, Kolezyum italya, Kolezyum yenileme çalışmları, Roma, Roma İtalya, Roma Kolezyum, Roma Turu,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları