Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gladyatör gösterileri Kolezyum’a geri mi dönüyor?

04 Kasım, 2014 | 14:46

Roma’nın simgesi Kolezyum’un tabanının yeniden inşa edilmesi planı İtalya’da büyük tartışmalara yol açarken Kültür Bakanı’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklama ise herkesi şaşırttı.

İtalya’nın başkenti Roma’da bulunan tarihi Kolezyum’un yeniden inşa edilmesini öngören proje , bazı tarihçiler tarafından ekonomik zorluklar yaşanan bir dönemde gereksiz bulunuyor. Projede, hayvanların, gladyatörlerin veya oyuncuların arenaya girmek için geçtiği tünellerin üstüne ahşap zemin kurulması planlanıyor.

Ziyaretçilerin bir zamanlar gladyatörlerin savaştığı arenaya çıkabilmesine olanak sağlayacak projeyi, İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini ise heyecanla karşıladı. Francshini, 1500 yıldır atıl haldeki 35 bin seyirci kapasiteli Kolezyum’da yeniden gladyatör gösterileri düzenlemek için tarihi yapıda değişikliğe gidilebileceğini duyurdu. Bakan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, bu işin “sadece biraz cesaret” gerektirdiğini söyledi.

Klasik Arkeoloji Profesörü Salvatore Settis ise hükümetin çok daha kötü durumdaki alanlara odaklanması gerektiğini savundu. Toplumun bazı kesimleri de Kolezyum’un pop müzik konserleri düzenlenen bir mekan haline gelmesi olasılığından kaygılı. Kolezyum’daki arena yüz yıl kadar önce kaldırılmış; altındaki tünel ve kafesler açığa çıkarılmıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Dario Franceschini, Dario Franceschini italya, Dario Franceschini kolezyum, Dario Franceschini roma, Dario Franceschini twitter, gladyatör, gladyatör itaya, İtalya Kültür Bakanı, İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, Kolezyum, Kolezyum gladyatör, Kolezyum italya, Kolezyum yenileme çalışmları, Roma, Roma İtalya, Roma Kolezyum, Roma Turu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları