Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Giresun yaylalarını turizme kazandırılacak

26 Mayıs, 2011 | 12:30

Türkiye Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği (TMMOB) Giresun Şube Başkanı Serdar Demirkan, Giresun yaylalarının heran niteliksiz tesisler çöplüğü haline dönüşebileceğini söyledi.

Demirkan, yaptığı açıklamada, Turizm Master Planıyla Giresun yaylalarının turizme kazandırması çalışmalarının başladığını hatırlattı.

Çalışmalar çerçevesinde yaylalarının yapısının bozulmasından endişe ettiklerini kaydeden Demirkan,”Turizm Master Planının açıklanmasından sonra Giresun ve bölge illerinde yaylaları turizme kazandırma çalışmaları başladı. Fakat bu uğraşların istenilmeyen görüntülere sebep olmasından açıkcası endüşe duymaktayız. Yaylalar her an niteliksiz tesisler çöplüğü haline gelebilir. Öngörülen plan ışığında yapılaşması beklenen yaylalar için hiç bir tipolojik unsur öne çıkarılmadı. Ahşap, taş, şima dolgulu ve benzeri eşsiz güzellikte yayla evleri ve yapıları dururken prefabrike konutlardan bahsediliyor. Yaylaevlerini günümüze uyarlamak ve bu evlerin iyileştirilmesi veya restore edilmesiyle alakalı hiç bir planlama yok. Sadece yenilen,içilen görsel olarak hiç bir temele ve kültüre dayanmayan mekanlar oluşturulması söz konusu.” dedi.

Geçmişteki çarpık yapılaşma hatasına yeniden düşülmemesi konusunda uyarıda bulunan Demirkan, şöyle konuştu: “Bölgede bir çok yerleşkede geçmişte düşülen yanlışlara tekrar düşülmemelidir. Bizler bu noktada olası tehlikenin farkına varıp müdehalede bulunursak olanları fırsata dönüştürebiliriz. Bölgedeki illerden farklı olarak,bize ait tipoloji yaşatırsak Giresun turizmi bir anda farklı bir noktaya gelecektir. Bu konuda Valiliğimiz başta olmak üzere belediye başkanlarımızın dikkatini çekmek istiyoruz. Henüz yolun başındayken farklı ve gerçekci bir turizm altyapısı inşa edebiliriz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Giresun yayla, Giresun yaylaları, Giresun yaylaları turizm, Serdar Demirkan, Turist, Turizm Haberleri, Türkiye Mimarlar Mühendisler Odaları Birliği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları