Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Giresun Adası turizm merkezi olacak

04 Ocak, 2010 | 14:36

Giresun Adası Doğu Karadeniz’de, üzerinde insan yaşayabilen tek ada olan, tarihte savaşçı Amazon kadınlarının yaşadığı ada olarak da bilinen ve önemli kuş alanı olarak ilan edilen Giresun Adası’nın, dünyada önemli turizm hareketi olarak başlayan ”zamanda yolculuk” turizm konseptine alınacağı belirtildi.

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu (TÜRÇEK) Giresun Şube Başkanı ve Giresun Adası Eko Turizm Gelişim Planı Proje Koordinatörü Hakan Adanır, yaklaşık 40 dönüm bir alana sahip Giresun Adası’nın, Doğu Karadeniz’de üzerinde yeşil örtü bulunan, adı mitolojide geçen, ikinci derece doğal ve arkeolojik ada olan tek ada olduğunu söyledi.

Bölgede üzerinde insan yaşayabilen tek ada olma özelliği de taşıyan adayı turizme kazandırmak istediklerini anlatan Adanır, Doğu Karadeniz’de ”martı” ve ”karabatak” başta olmak üzere birçok deniz kuşunun üreme alanı olan Giresun Adası’nın Önemli Kuş Alanı (ÖKA) olarak da ilan edildiği belirtti.
Adanır, ”Bugüne kadar turizm yönünden yeterince değerlendirilemeyen Giresun Adası’nı her yönüyle ve tüm zenginlikleriyle turizme kazandırmak istiyoruz. Adadaki koruma altına alınan çeşitli kuş türlerinin üreme evrelerini de internet üzerinden canlı olarak yayınlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

”ZAMANDA YOLCULUK” KONSEPTİ

Adada koruma altına alınan kuş türlerinin üreme evrelerini internet üzerinden canlı olarak yayınlamayı düşündüklerini ifade eden Adanır, Giresun Adası’nın bugüne kadar işlenemeyen bir cevher olduğunu belirtti.

Adanır, şunları kaydetti:

”Bir süre önce Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ve bazı görevlilerle İsveç’in Kalmar kentine gittik. Burada İsveç Bölgeler ve Yerel Yönetimler Birliği ile Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında yürütülen TUSUNET adlı bir proje var. Bu projenin içinde dünyada önemli bir turizm hareketi olarak başlayan ‘zamanda yolculuk’ turizm konsepti bulunuyor. Giresun Adası’nı da Herkül’ün ‘Altın Post arama macerasıyla’ zamanda yolculuk turizm konseptine alarak hizmete sunmayı amaçlıyoruz.

Önümüzdeki nisan ayında Kalmar Belediyesi ve ‘zamanda yolculuk’ konusunda dünya lideri olan Kalmar Kent Müzesi yetkilileri Giresun Adası’na gelerek incelemeler yapacak.”

ADA, TÜRKİYE’NİN GÖZDE TURİZM MEKANLARINDAN OLACAK

Hakan Adanır, çalışmalarının hayata geçmesiyle Giresun Adası’nın turizm açısından önem kazanacağını vurgulayarak, ”Giresun Adası önümüzdeki yıllarda Doğu Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’nin gözde turizm mekanlarından biri olacak” diye konuştu.

Tarihte savaşçı Amazon kadınlarının yaşadığı ada olarak da söz edilen Giresun Adası, mitolojide Aretia, Aretias, Area, Areos ve Chalceritis olarak anılıyor.

Kıyıdan 1 mil açıkta bulunan adayı, her yıl ortalama 50 bini aşkın yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. (Sabah)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Giresun Adası, Giresun Adası turizm, Hakan Adanır, Kalmar, Kalmar Belediyesi, Kerim Aksu, Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları