Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Giresun Adası turizme kazandırılacak

21 Haziran, 2011 | 16:50

Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Giresun Adası’nın il için çok büyük bir avantaj olduğunu, adanın turizme kazandırılması yönünde ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi.

Şahin, Giresun Adası’nın turizme kazandırılmasına yönelik planlamaların görüşülmesi, mevcut durumun tespiti, önümüzdeki dönemde izlenecek yol haritasının çıkarılması amacıyla düzenlenen toplantıya başkanlık etti. Toplantıda konuşan Şahin, Giresun Adası’nın, Giresun için önemine dikkat çekti. Şahin, “Ada ile ilgili yapılacak çalışmaları bizzat kendim takip edeceğim. İlk etapta adada uzmanlarca yapılacak kazıya izin için hafta içi Trabzon’a gideceğim ve konunun sürekli takipçisi olacağım. Ada, Giresun için çok büyük bir avantaj. Buranın turizme kazandırılması yönünde ne gerekiyorsa yapılacak. Bu toplantı da bunun için bir başlangıç.” dedi.

Toplantıda konuşan Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun Ada’sının, yöre turizmi açından Giresun’u diğer Karadeniz illeri arasında bir adım öne çıkmasına sebep olduğunu kaydetti. Giresun Ada’sına yatırımcı gelmesi konusunda sıkıntı çekilmeyeceğine işaret eden Çakırmelikoğlu, Vali Şahin’in gayretleri ile adanın kısa sürede turizme kazandırılacağına inandığını söyledi.

Toplantıda adaya yönelik bazı çalışmaların başlatılması kararlaştırıldı. Alınan kararlar doğrultusunda adaya yönelik planlanan çalışmalar şöyle: “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan Giresun Adası’nda yapılması planlanan arkeolojik ve kurtarma kazılarının yapılabilmesi için gerekli başvuru sürecinin başlatılması ve Vali Şahin tarafından kurula bir ziyarette bulunulması. Adaya ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla, Gemilerçekeği Mahallesi’ndeki balıkçıların bir sonraki ‘Ada Güncelleme Toplantısı’nda katılımının sağlanması.

Adanın tarihçesinin daha ayrıntılı ve bilimsel olacak şekilde hazırlanıp tabela halinde adanın görünürlüğüne katkı sağlayacak şekilde yerleştirilmesi. Giresun Adası’nda 2 bekçinin görevlendirilerek adanın tarihi, turistik değerlerinin ve doğal yaşamının tahribatının önlenmesi. Giresun Adası’nın güvenliğini sağlamak ve ileriki tarihlerde ‘Kuş gözlemciliği’ (bird watching) yapılması amacıyla da kullanılmak üzere belli noktalara kamera sistemleri kurulması. Adada yabani bitkiler tarafından sarılarak kuruma tehlikesiyle karşı kaşıya kalabilecek ağaçların bu tehlikelerden arındırılması. Giresun Ada’sının özellikle de tarihi dokusunu bozacak nitelikte yetişmiş halde bulunan ağaçların, bu dokuya zarar verebilme durumlarının ortadan kaldırılması.”

Toplantıya Giresun Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Giresun Ticaret Borsası Temsilcisi Muzaffer Aydın, Giresun İl Çevre ve Orman Müdürü Ali Hıdır, Giresun İl Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yılmaz, Giresun Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Gazanfer İlter, Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Cahit Akdoğan, Müze Müdürü Hulusi Güleç, Giresun Kent Konseyi Genel Sekreteri Hakan Adanır, Valilik AB Ofisi sorumlusu Ali Yılmaz ile Giresun Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Faruk Sönmez ve Koordinatör Özge Adıgüzel katıldı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Giresun, Giresun Adası turist, Giresun Adası turistler, Giresun Adası turizm, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun turizm, Hasan Çakırmelikoğlu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları