Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gaziantep Mutfağı İspanya’da Tanıtılacak

28 Ağustos, 2017 | 15:06

Gaziantep İspanya

İspanya’nın Cordoba şehrinde “Michelin yıldızlı” iki restoranın şefi olan Paco Morales, Türkiye’nin gastronomi kenti Gaziantep’in yöresel yemeklerini öğrenmek için kente geldi.

Morales, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Mutfak Sanatları Merkezini ziyaretinde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep’te bulunmasının en önemli nedeninin, kentin yöresel lezzetlerini keşfetmek olduğunu belirtti.

İspanya‘nın Cordoba şehrinde “Michelin yıldızlı” iki restoranının bulunduğunu aktaran Morales, “Müşterilerimize üç kültürün yemeklerini sunuyoruz. Müslümanlık, Yahudilik ve Hıristiyanlık kültürüne ait yemekler sunuyoruz. Tabii bunları bir araya getiren yemekler sunuyoruz.” dedi.

Morales; “Modern şeflerin belirli kültürlere dayanması gerekiyor”

Morales, Gaziantep’i seçmelerinin asıl nedeninin, yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan kentin, zengin yemek kültürü olduğunu ifade ederek, şunları anlattı:

“Cordoba da yemek kültürüyle ön plana çıkan bir kent. Bu yüzden ben de UNESCO’nun bir parçası olan şehirleri ziyaret ediyorum. Onların kültürlerini tanımak istiyorum. Yemekleri öğrenmek, sadece restoranları ziyaret etmek yeterli değil. Onların kültürlerini de bilmek gerekir. Modern şeflerin mutlaka belirli kültürlere dayanması gerekiyor. İnsanlar Gaziantep’te yaşarken yemek kültürlerini de unutmamışlar. O kültürleri tanımam için mutlaka buraya gelmem gerekiyordu. Gaziantep’in bütün yemekleri güzel. Bir yemeği söylemek çok doğru olmaz. Burada yapılan her bir yemek ayrı bir ruhla, gönülle yapılıyor. Bugün yuvalama ve baklava yapımını gördüm. O kadar güzel hazırlanıyor ki yapılan tüm yemeklerden zevk aldım.”

Mutfak Sanatları Merkezi Şefi Doğa Çitçi ise İspanya’nın önemli şeflerinden birini ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Morales’in, Gaziantep’in UNESCO’nun dünyada seçilmiş 18 şehrinden birisi olması dolayısıyla kente geldiğini dile getiren Çitçi, “Gaziantep mutfağını keşfetmek, buradaki ürünleri kendi mutfağında kullanmak için misafirimiz oldu. Kendisiyle burada yemekler yaptık. Kendisi de buradan çok mutlu ayrılıyor. İspanya’ya gidip ‘Michelin yıldızlı’ iki restoranında Gaziantep’in lezzetlerini sergileyecek.” diye konuştu.

 

 

 

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
cordoba, Gaziantep, İspanya, Paco Morales,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları