Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı: 500’ün üzerinde yapıyı restore ettik

04 Ekim, 2012 | 18:28

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Başkanı Asım Güzelbey, Dubrovnik’te düzenlenen Avrupa Tarihi Kentler Birliği toplantısına katıldı.

Güzelbey, “Göreve geldiğimiz günden bu yana bin 500’ün üzerinde tarihi ve kültürel yapıları restore ettik. Bugün Gaziantep hanları, hamamları, tarihi ve kültürel değerlerinin yanında turizm kenti olarak Avrupa kentleri ile yarışır duruma geldi.” dedi.

Hırvatistan Tarihi Kentler Birliği’nin ev sahipliğinde 4 -5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Avrupa Tarihi Kentler Birliği Konferansı, Avrupa Konseyi, UNESCO Venedik Ofisi, Avrupa Tarihi Kentler Birliği, Hırvatistan Tarihi Kentler Konseyi ve Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlendi. Dünya Tarihi Kentler Birliği Genel Sekreteri Dennis Richards, Avrupa Tarihi Kentler Birliği Başkanı Louis Roppe ve Dubrovnik Belediye Başkanı Andro Vlahusic ile birlikte açılış konuşmasında söz alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Tarihi Kentler Birliği’nin Türkiye’deki 11 yıllık geçmişini anlattı. Bugün 380 üyesi ile Başkanı olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin Türkiye’de ‘Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunması’ yönünde yaptığı çalışmalardan bahsetti.

Tarih ve kültürel yönü ile zengin bir geçmişe sahip olan Gaziantep’in bu özelliğini 2002 yılında kendi dönemlerinde başlatılan çalışmalar ile ortaya çıktığını açıklayan Güzelbey, “Var olan değerlerimizi gün yüzüne biz çıkarttık. Dünü yıkıntı olan binaları bugün restore edilerek tarih ve turizmin hizmetine kazandırdık. Göreve geldiğimiz günden bu yana bin 500’ün üzerinde tarihi ve kültürel yapıları restore ettik. Bugün Gaziantep hanları, hamamları, tarihi ve kültürel değerlerinin yanında turizm kenti olarak Avrupa kentleri ile yarışır duruma geldi.” diye konuştu. Bu bağlamda Gaziantep’in tarihi ve turistik değerlerinin Avrupa’ya model olduğunu vurgulayan Güzelbey, UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi’ne giren Zeugma ve Yesemek Antik Kentleri’nin yanı sıra Karkamış ve Rumkale’nin (Aşağı Fırat Havzası) de önemli turizm alanları olduğunu belirtti. Başkan Güzelbey öğleden sonra düzenlenecek oturumda ‘Gaziantep Mucizesini ve Kültürel Değişim Süreci’ni anlatacak. 5 Ekim Cuma günü düzenlenecek oturumda başkanlık yapacak Dr. Asım Güzelbey, Cumartesi günü Gaziantep’e dönecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avrupa Konseyi, Avrupa Tarihi Kentler Birliği, Dubrovnik, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı, Hırvatistan Tarihi Kentler Konseyi, UNESCO, UNESCO Dünya Kültür Mirası Aday Listesi, UNESCO Venedik Ofisi,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları