Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Galataport’da Neler Oluyor?

06 Mart, 2017 | 09:04

 

galataport projesi istanbul

Galataport’da Neler Oluyor? Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Galataport yapım çalışması devam etmekte aşamanın Karaköy yolcu salonu ve Paket pastanesi proje kapsamında yıkılması gündeme gelmiştir. Bu neden ile Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları konuyla ilişkin olarak yaptığı açıklamada;

“18 şubat 2017 tarihinde yapmış olduğumuz açıklamaya istinaden, Karaköy yolcu salonunun yerine güçlendirilerek korunabilecek bölümleri ile koruma çalışmaları dahi yeterince güçlü olmayan ve olası bir güçlendirme çalışması ile bütüncül mimari karakteri ve tasarım özgünlüğü zarar görebilecek bölümleri belirlenmiş ve çalışmalar bu iki bölüm dikkate alınarak planlanmıştır. Restorasyon projesi kapsamında yaptırılan taşıyıcı sisteme yönelik araştırmalar sonucu, yapı ‘Can Güvenliği’ kriterini sağlamadığı için korunabilen kısımlar ile riskli bölümler arasındaki bağ koparılmış, iki bölüm birbirinden kontrollü bir şekilde ayrıştırılmıştır. Korunacak bölümde gerekli önlemler alınarak, tehdit içeren bölüm kontrollü yıkılmıştır. Karaköy yolcu salonu, İstanbul 2. Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü’nden onaylı restorasyon projesi kapsamında mimari karakterine ve modern dönem yapıları için önemli olan tasarım özgünlüğüne uygun olarak; özgün detay, boyut, doluluk, boşluk oranları ile yeniden inşa edilerek şehre kazandırılacaktır.

 

Galataport Başlangıcı, Bitişi ve Sonrası

Galataport projesi Şubat 2016 da başlamış ve yapım aşamasının 3 sene süreceği belirtilmişti. Günümüzde çalışmaları sürmekte olan Galataport inşasının bitişi tahmini 2019 yılını bulacak. Bölgede kruvaziyer gemilere yönelik inşa edilen Galataport bittiğinde 6 bin ve üzeri yolcu kapasiteli kruvaziyerleri de İstanbul’a çekmeyi hedefliyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Galataport, Galataport Projesi, Karaköt Yolcu Salonu, Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları