Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Frigya Vadisi Turizme Kazandırılacak

24 Eylül, 2017 | 15:22

Frigya Vadisi

 

Eskişehir, Kütahya ve Afyonkarahisar sınırları içinde bulunan ve Friglerin izlerini taşıyan “Frigya Vadisi”nin doğal değerlerinin ön plana çıkarılarak, yeniden düzenlenmesi için harekete geçildi.

Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan “Frigya Vadisi Projesi” ile doğal sit alanı içerisinde kalan 11 bin 122 hektarlık alanda yürütülecek çalışmaların birinci etabı başlatıldı.

AA muhabirinin Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, projeyle Friglerin MÖ 900-600 arasındaki antik mirasının yer aldığı Frigya Vadisi’nin bütüncül koruma, kullanma dengesi gözetilerek yeniden canlandırılması ve doğal değerlerin ön plana çıkarılacağı düzenlemelerin yapılması amaçlanıyor.

Frigya Vadisi’nin yaklaşık 529 bin 632 hektarlık toplam alanının, mevcut ve potansiyel doğal sit alanı olan 11 bin 122 hektarlık bölümünde, vadinin doğal özelliği korunarak, Bakanlıkça iyileştirmeler yapılacak.

Etaplar halinde yürütülecek projenin birinci etabı kapsamında fizibilite çalışmaları başladı.

Buna göre, vadinin her metrekaresi fotoğraflanarak, uygunsuz yapılaşmalar ve diğer uygunsuzluklar tespit edilecek. Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra da diğer etaplarda yapılacaklara ilişkin bir eylem planı oluşturulacak.

Bu eylem planına göre de tespiti halinde uygunsuz yapılaşmaların uygun hale getirilmesi, tarihi yapıların çevresindeki konutlarda bölgenin yöresel mimarisini gözetecek restorasyon çalışmaları yapılması, çevre ve altyapı düzenlemeleri ile ışıklandırma ve tabelalarla vadinin düzeninin sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afyonkarahisar, Eskişehir, Frigya Vadisi, Kütahya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları