Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransızlar nasıl zayıf kalabiliyor?

26 Haziran, 2009 | 12:48

France restaurant Çoğunluğu ince hatlara sahip olan Fransızların beslenme modeli araştırmalara konu oldu. Yemek seçimi bölgelere göre değişirken kadınlar günde 2 bin kalorilik gıda tüketiyor.

Amerika’da en çok satan kitaplar arasında yer alan bir kitapta ‘Fransız Kadınlar Kilo Almaz’ kitabıdır. Maalesef bu iddia tamamen doğru değildir. Ancak Fransızların beklendiği kadar şişman olmamasının nedenini-özellikle bu kadar zengin yeme ve içme kültürleri varken- incelemek yararlı olacaktır. Fransa’da beslenme ve sağlık risklerinin her yerde aynı seviyede olmadığını anlamak önemli bir konudur. Fransa’nın doğusu ve batısı, kuzeyi ve güneyi arasında geleneksel diyetler birbirinden oldukça farklıdır.

YEMEKLER KAYIT ALTINDA

Fransa’daki farklı dinlere sahip insanların alışılmış diyetlerini görmek için büyük çapta araştırmalar yapılmıştır. Czernichow ve arkadaşlarının yaptığı SUVIMAX araştırması uzun soluklu bir çalışmadır. 18 ay boyunca insanlara belirli aralıklarla günlük yiyecek kaydı yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Böylece aynı bireylerden haftanın her günü, dolayısıyla yılın her sezonu alınan bilgiler farklı dinler sahip insanların yiyecek seçimleri konusunda oldukça tamamlayıcı veriler oluşturmuşlardır. Ancak yaş aralığı oldukça limitliydi, diğer ulusal araştırmalar hem çocuklar, hem adölesanlar ve yetişkinler üzerinde sadece 1 günlük ya da 1 haftalık hatırlatma yöntemi kullanılarak uygulanmıştır.

2 BİN KALORİLİK DİYET

SUVIMAX çalışması 1995’te başlayan 8 yıl boyunca yaşları 35- 60 arası değişen toplam 12 bin 741 orta yaşlı bireyin incelendiği bir çalışmadır. Katılımcılar 1 gün boyunca tüm yediklerini ve içtiklerini, ayda 1 kere rapor etmişlerdir. SUVIMAX populasyonunda, 1995’te kadınların günlük enerji alımı 1990 kkal, erkeklerin günlük enerji alımı 2500 kkal olarak belirlenmiştir. Toplam günlük enerji alımı çalışmanın başından itibaren doğrusal olarak azalmıştır. Günlük enerji alımına paralel olarak total yağ alımında da bir azalma gözlenmiştir.

Selahattin Dönmez / Star gazetesi

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fransa, Fransa mutfağı, Fransa restaurantları, Fransa Turları, Fransa yemek kültürü, Fransa yemekleri, Fransa'da ne yenir, Fransız mutfağı, Fransız yemek kültürü, Fransız yemekleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları