Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Fransızca rehber açığı var

25 Ağustos, 2011 | 17:51

Turist Rehberleri Dayanışma Derneği (TUREDD) Başkanı Halit Bozabalı, Antalya’da 250 Fransızca rehberin hizmet verdiğini, bu sayının en az 400 olması gerektiğini söyledi.

Son yıllarda Antalya’ya gelen Fransız turist sayısının ciddi oranda arttığına işaret eden Bozabalı, bu durumun Fransızca rehber açığına neden olduğunu belirtti. Bozabalı, “Antalya’da 250 Fransızca rehber var. Bunun en az 400 civarında olması lazım. 100’er tane de İspanya ve Portekizce rehbere ihtiyaç var.” dedi.

Latin dilleri grubunda çalışan turist rehberleri The Marmara Hotel’de düzenlenen ‘Kış Sezonuna Merhaba’ toplantısında bir araya geldi.

TUREDD Başkanı Halit Bozabalı, toplantıda yaptığı konuşmada, yaklaşık bir yıl önce kurulan derneğin hızla büyüyerek sektörde önemli bir sivil toplum kuruluşu haline geldiğini belirtti.
Antalya’da Latin dilleri grubunda (Fransızca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca) çalışan rehberlerin yüzde 90’ının derneğe üye olduğu bilgisini veren Bozabalı, şunları kaydetti: “Piyasada Latin dillerinde çalışan 320 rehber var. Bunların 250’si derneğimize üye. Geri kalanlarda kısa bir süre sonra bize katılacak. Tüzüğümüze ‘Almanca ve Rusçayı almayız’ diye bir madde koymadık. Ancak ne kadar çok olursa sorunların çözümleri de o kadar zor olur.”

Bozabalı, Latin dillerinde kaçak rehber sorunu yaşamadıklarını da aktardı. “Bizde kaçak rehber sorunu yok.” diyen TUREDD Başkanı, “Çünkü Latin dillerinde rehber az. Piyasada hiç kaçak Fransızca, Portekizce rehber duymadım. Kaçağın olmadığı tek alan Fransızca.” şeklinde konuştu.

Bozabalı, Fransızca rehberlerin yoğunlukla eylül ve mayıs ayları arasında çalıştığı bilgisini de aktardı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fransızca rehber, Fransızca rehber açığı, Fransızca rehberler, Halit Bozabalı, TUREDD Başkanı Halit Bozabalı, Turist Rehberleri, Turist Rehberleri Dayanışma Derneği,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları